Odpust rozpoczęty, relikwie już w bazylice, Święto Dzieci Gór zakończone [ZDJĘCIA]

29.07.2018

Relikwie św. Stanisława Kostki są już w sądeckiej bazylice. Zostały one tu wprowadzone przy okazji rozpoczęcia Odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego. Relikwie zostały sprowadzone na sądecką ziemię także ze względu na to, że ten rok, przy okazji 450 rocznicy śmierci świętego, został mu poświęcony.

Otrzymaliśmy te relikwie ze Starej Wsi od ojców Jezuitów. Mamy już relikwie św. Jana Pawła II, siostry Faustyny, ojca Pio czy Karoliny Kózkówny. Wszystkie znajdują się w klęczniku w kaplicy wieczystej adoracji – wyjaśnia ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz sądeckiej bazyliki. – Jak widzę, z dotychczasowej obserwacji, cieszą się one dużą popularnością. Wierni adorując Chrystusa, oddają też cześć tym relikwiom – dodaje.

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego co roku przyciąga nie tylko mieszkańców Nowego Sącza, ale też z całego regionu. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski skierował do nich swoje słowo. Odwołał się m.in. do hasła odpustu Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym.

Liturgia była też jednym z elementów zakończenia tegorocznej edycji festiwalu Święta Dzieci Gór. To właśnie zespoły zebrane podczas sumy zapewniły jej muzyczną oprawę. Kapłani i służba liturgiczna weszli przed ołtarz przy dźwiękach trombity.

Do parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu co roku o tej porze pielgrzymują mieszkańcy regionu. Przed oblicze Jezusa Przemienionego przynoszą swoje podziękowania i prośby.

– Modlę się za ojczyznę, całą moją rodzinę, a także zmarłych. Poza tym Jezus Przemieniony powinien być dla nas przykładem, że każdy z nas może się przemieniać, jeśli tylko chce, trzeba się modlić i dążyć do przemiany. Możemy stawać się coraz lepsi każdego dnia, mimo grzechów i ułomności – przekonują uczestnicy odpustu.

Uroczystości odpustowe w sądeckiej farze potrwają tydzień. Każdego dnia kapłani i wierni będą polecać Jezusowi Przemienionemu inne intencje. W poniedziałek w sposób szczególny modlitwą zostaną otoczeni małżonkowie. Będzie też okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

W piątek zostaną wprowadzone relikwie bł ks. Jerzego Popiełuszki. Do Nowego Sącza przyjadą z Warszawy za pozwoleniem ks. kardynała Kazimierza Nycza. Okazją do sprowadzenia relikwii do sądeckiej bazyliki jest obchodzona w tym roku 100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Posłuchaj:
bp. Stanisław Saleterski
ks. Jerzy Jurkiewicz
Ludzie
Maria Mółka, Jolanta Frączek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN