Organy-orkiestra w kościele w Dąbrowie Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

07.05.2021

Są unikalne w skali kraju. Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ma nowe 38-głosowe organy. Instrument powstał w Słowenii. Organy składają się z 400 tysięcy elementów. Do ich transportu trzeba było wynająć kilka tirów.

Nowe romantyczne organy zbudowane w kościele w Dąbrowie Tarnowskiej zostały skonstruowane w oparciu o wieloletnią tradycję niemieckiego budownictwa organowego przełomu XIX i XX wieku – mówi organista dr hab. Tomasz Orlow, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

– Jest to w naszym kraju ewenement. Nie zdarza się często budować tak wielkich organów. To jest zawsze wydarzenie w skali kraju. Ten instrument jest unikatowy. Zastosowaliśmy tutaj rozwiązania, które są sprawdzone na przestrzeni historii, są to organy typu mechanicznego. Cieszy nas to, że zbudowaliśmy instrument, który będzie trwały, niezawodny i będzie służyć także kolejnym pokoleniom – dodaje.

W tym instrumencie skupiają się cechy romantycznych organów piszczałkowych konstruowanych przed stu laty na terenie Niemiec i obecnych wciąż jeszcze na terenie Śląska.

Muzyka organowa pomaga w przeżywaniu liturgii, będą także koncerty – mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Instrument ma też funkcję koncertową. Planujemy cykl koncertów, ale mamy jeszcze ograniczenia związane z pandemią. Zamiar jest taki, że będzie jeden dzień koncertowy w miesiącu. Szczegóły koncertów są w opracowaniu przez prof. Orlowa. Dzisiaj już mogę zaprosić na pierwszy koncert w dniu poświęcenia organów – podkreśla.

Organy poświęci biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w niedzielę, 16 maja o godzinie 11.00. Liturgia i koncert organowy będą transmitowane w radiu RDN.

A już dziś po 17.00 w radiu RDN rozmowa z Tomaszem Orlowem i ks. Stanisławem Cyranem.

Posłuchaj:
Tomasz Orlow
ks. Stanisław Cyran
Ewa Biedroń, fot. Kamil Bańkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN