Ile osób chodzi do Kościoła? – znamy najnowsze dane

09.01.2019

W diecezji tarnowskiej 71,8 proc. wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 27 proc. przyjmuje Komunię Świętą – takie są najnowsze dane.

Opublikował je Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 21 października ubiegłego roku.

Taka sama jest frekwencja na Mszach św. w porównaniu z poprzednim rokiem, a minimalnie, bo o siedem dziesiątych procent, spadła liczba osób przyjmujących Komunię św.

– Jest dobrze, ale nigdy nie możemy popadać w samozachwyt i trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie – uważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej. – Dla nas, zwłaszcza w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ważnym pytaniem jest to, jak pomóc tym ludziom, jeszcze bardziej spotykać się z Panem Bogiem, kiedy przychodzą do kościoła na niedzielną Msze św. i co zrobić, żeby ta liturgia promieniowała na ich tydzień, na ich zaangażowanie w pracy, w szkole, w rodzinie – dodaje.

Najbliższe spotkanie kapłanów diecezji tarnowskiej będzie właśnie poświęcone niedzieli i zostało zatytułowane “Niedziela jako główne wydarzenie ewangelizacyjne w parafii”.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 99,2 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. – To jest bardzo tradycyjny dekanat, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Myślę też, że wiele osób spoza tego dekanatu przyjeżdża w niedziele np. by odwiedzić rodziców i razem z nimi spędzić czas. Te osoby też biorą udział w Mszach św. – dodaje ks. Dąbrówka.

Dużo ludzi chodzi również do kościoła w dekanacie Grybów 87,7 proc. i w dekanacie Limanowa 86,1 proc.
Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 47,4 proc. a także w dekanacie Dąbrowa Tarnowska – 37,6 proc. i w dekanacie Stary Sącz – 34,3 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec – Południe – 52,2 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16,3 proc.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi od 61,3 proc. do 68, 5 proc., a w sądeckich sięga od 67,6 – 71,8 proc.

Gościem Pulsu Regionu po 16.30 będzie ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

Posłuchaj:
Ks. Michał Dąbrówka
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN