Parafia miejscem sprzyjającym byciu razem

16.01.2021

Konieczne jest, aby parafia była miejscem sprzyjającym byciu razem i rozwojowi trwałych relacji osobowych, które pozwalają każdemu doświadczyć poczucia przynależności i bycia akceptowanym – mówił ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Podczas kongregacji duszpasterskiej, która odbyła się w formie online zaprezentowano watykański dokument „Nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.

Ks. Michał Dąbrówka podkreślił, że w każdym wymiarze swojej działalności parafia powinna zachęcać i formować swoich członków, aby byli ludźmi zaangażowanymi w ewangelizację. – To dokument, który pokazuje, że parafia nie tyle ma służyć sama sobie i tylko formacji osób, które są w parafii, ale pokazuje bardzo mocno, że ta formacja ma służyć misji, czyli ma nas przygotować do tego, aby wychodzić do tych, którzy zerwali więź z Jezusem i Kościołem, aby na nowo ich wiarę rozpalić – dodał.

Podczas kongregacji mówiono także o aktualnym stanie prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej. – Są wyznaczone tematy na poszczególne miesiące, nie wiadomo kiedy odbędzie się sesja plenarna – mówił ks. Piotr Cebula, sekretarz V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

W rozmowie z radiem RDN biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że synod ze względu na pandemię przybiera trochę inną dynamikę.- Te dokumenty, które dotychczas zostały zatwierdzone na sesjach plenarnych są aktualne, ale widzimy już na tym etapie – w trakcie pandemii- że należałoby wprowadzić już jakieś aneksy. Nie mówimy o sytuacji po pandemii, bo trudno jest dzisiaj zawyrokować jaki będzie stan Kościoła, jakie będą nowe wyzwania. Na pewno wydłuży się czas synodu. Chcemy się przyjrzeć pewnym zjawiskom, które będą po tym mocnym doświadczeniu pandemicznym, które dotyka także Kościoła. W związku z tym musimy trochę poprzesuwać akcenty, pracować cały czas nad dokumentami, ale prawdopodobnie ich zatwierdzanie w ramach następnych sesji plenarnych nieco wydłuży się w czasie – dodał biskup.

Podczas kongregacji mówiono także o misji i działaniu Fundacji św. Józefa, inicjatywach związanych z Rokiem Św. Józefa w diecezji tarnowskiej, a także o zbliżającym się X Forum Formacyjnym.

Kapłani z całej diecezji uczestniczyli w tym spotkaniu w formie online.

W auli tarnowskiego seminarium zgromadzili się m.in. biskupi i księża dziekani.

Po kongregacji odbyła się sesja księży dziekanów, podczas której dyskutowano o pracach V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Posłuchaj:
Ks. Michał Dąbrówka
Bp Andrzej Jeż
Ewa Biedroń, Fot. ks. Marian Kostrzewa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN