Do pięciorga wiernych w kościele. Nowe obostrzenia w związku z COVID-19 [WIDEO]

25.03.2020

W związku z szerzącą się epidemią koronawirusa rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Chodzi m.in. o ograniczenia w przemieszczaniu się oraz ograniczenia w transporcie zbiorowym.

Ograniczenia obejmą także wydarzenia kościelne, w których będzie mogło brać udział nie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę.

O nowych wytycznych informuje dekret biskupa tarnowskiego.

Rzecznik biskupa, ks. Ryszard Nowak, który był gościem porannego programu Słowo za Słowo tłumaczył, że decyzja została podjęta w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych. Apelował jednocześnie o wyrozumiałość.

– Mamy świadomość, że wiele osób odbiera to boleśnie, ale niektórzy nawet z oburzeniem, jakby nie rozumiejąc do końca intencji księdza biskupa. Ksiądz biskup podejmuje tę decyzję z takim kamieniem na sercu, bo ma świadomość, że jest to trudne i w tej sytuacji wiele osób będzie to przyjmowało ze swoim kamieniem na sercu, ale są to konieczne działania dla naszego bezpieczeństwa. A ponieważ ksiądz biskup ponosi odpowiedzialność za całą diecezję, za wszystkich wiernych, więc wprowadza te postanowienia w życie właśnie w duchu odpowiedzialności za wiernych.

Wg postanowień rządu, wydarzenia kościelne nie mogą gromadzić więcej niż 5 osób.

Ograniczenia dotyczą także obrzędu pogrzebu, w którym może brać udział tylko najbliższa rodzina, w liczbie nie większej niż 5 osób.

Odwiedziny kapłana u chorych będą możliwe tylko w sytuacji zagrożenia życia.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty – ostatniego dnia Triduum Paschalnego, które poprzedza święta wielkanocne.

Wprowadzone ograniczenia oznaczają, że w trakcie liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób

Rzecznik biskupa zachęca w Wielki Piątek na naszych “domowych ołtarzach” umieścić krzyż, któremu w tym dniu oddajemy część i adorujemy.

Ks. Ryszard Nowak pytany o tradycję święcenia pokarmów w Wielką Sobotę powiedział, że w tym roku ze względu na wprowadzone obostrzenia nie będzie to możliwe w świątyniach. Poinformował, że zostanie rozesłana do parafii oraz udostępniona na stronach internetowych specjalna modlitwa do błogosławieństwa pokarmów w gronie rodzinnym.

O zasadach dotyczących celebracji Wielkiego Tygodnia biskup poinformuje w oddzielnym dokumencie.

 

Posłuchaj:
ks. Ryszard Nowak
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN