Piękny w swoim człowieczeństwie

25.11.2020

Tak śp. ks. prałata Józefa Porembę, wieloletniego proboszcza w Dąbrowie Tarnowskiej wspominał podczas Mszy św. biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Wczoraj zmarłego kapłana żegnali dąbrowscy parafianie.

– Pozostanie on w naszej pamięci jako człowiek piękny w swoim człowieczeństwie, nie tylko kapłaństwie. Zakorzeniony w Bożej miłości ks. prałat Józef potrafił promieniować dobrocią na innych ludzi. Cechowała go ogromna serdeczność, uprzejmość, gościnność, kultura osobista. Szczerze kochał swoich parafian i wszystkich ludzi, którym posługiwał.

Ks. Prałat Józef Poremba urodził się w Kamionce Wielkiej w 1938 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Karola Pękali w 1961 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w Borzęcinie i Tarnowie.

Przez 9 lat był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Starych Żukowicach, a od 1980 roku proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Funkcję proboszcza tej parafii pełnił przez blisko 30 lat.

Śp. ks. Józef znał was po imieniu – mówił w kazaniu biskup Jeż. – Znał was doskonale. Znał wasze rodziny, imiona. Pamiętał o tych, którzy odeszli do wieczności. Promieniowanie jego ojcowskiej dobroci wiodło go także do podejmowania konkretnych dzieł. Tak właśnie powstało w Dąbrowie Tarnowskiej hospicjum, ochronka, kuchnia dla ubogich oraz inne inicjatywy. 

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Józefa Poremby odbędą się dziś, 25 listopada w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej o godz. 12:00.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie bp Stanisław Salaterski. Po niej ciało śp. ks. prałata Józefa zostanie złożone w grobowcu kapłańskim.

Posłuchaj:
bp Andrzej Jeż
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN