Pierwszy dom oo. franciszkanów powstał w Zakliczynie – w tym roku ma już 400 lat!

17.06.2022

Bracia Mniejsi w Zakliczynie działają już 400 lat. Po tym, jak papież Grzegorz XV wydał zgodę na osiedlenie się zakonników w Polsce, franciszkanie przybyli właśnie do Zakliczyna.

Pojawili się tu także z konkretną misją.

– Fundacja została podpisana 19 czerwca 1622 roku, wtedy taka nowa rodzina franciszkańska, reformatów, została sprowadzona tutaj do Zakliczyna, jako taka przeciwwaga dla wspólnoty Arian, która się tutaj dosyć mocno rozwijała. To była taka obrona, żeby stanąć naprzeciw tej reformacji, która się tutaj coraz bardziej rozprzestrzeniała na terenach Zakliczyna, a dokładnie Lusławic, bo oni tam mieli taki największy zbór – mówił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, o. Ariel Krzywda.

Uroczystości związane z jubileuszem 400-lecia oo. franciszkanów w Zakliczynie rozpocznie niedzielna (19.06) Msza św. dziękczynna o godz. 11.30. Kilka godzin później, o 15.00, rozpocznie się franciszkański piknik jubileuszowy.

Oprócz tego zostanie rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny dla szkół podstawowych na plakat “400-lecia Franciszkanów na ziemi zakliczyńskiej”.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN