Jak pochować dziecko zmarłe przed narodzeniem? Ordo Iuris przygotowało specjalną ulotkę

08.11.2018

Powstała specjalna ulotka o pochówku dziecka utraconego przed narodzeniem. To inicjatywa Instytutu Ordo Iuris. Tarnowska kuria przesyłała do parafii w całej diecezji elektroniczną wersję ulotki, która przeznaczona jest dla rodziców.

To m.in. informacje o tym kto może pochować zmarłe dziecko i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Kapłani będą mogli przekazywać taką wiedzę rodzicom, którzy doświadczają bólu poronienia.

Joanna Sadowska z Komitetu SPES mówi, że to cenna inicjatywa, bo nadal wiele osób po stracie dziecka przed narodzeniem nie wie, co zrobić. – W tej ulotce jest ważna informacja na temat badań genetycznych. Kobiety kiedy zgłaszają się do szpitala i nie znają płci dziecka, często nie decydują się na badania, ze względu na koszty. Chcę jednak zaznaczyć, że kiedy rodzice poznają płeć dziecka, dostają dokumenty, na podstawie których przysługuje im zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. złotych. Te pieniądze pokrywają wcześniejsze wydatki na badania genetyczne – wyjaśnia.

Tymczasem Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Tarnowie Mościcach jest licznie odwiedzane przez cały rok, a zwłaszcza w pierwszych dniach listopada.

– To miejsce tonie w zniczach. W pierwszych dniach listopada były ich tysiące. Rodzeństwa piszą laurki, ludzie zostawiają tam zabawki, małe aniołki. Jest to miejsce wyjątkowe – przyznaje.

W Miejscu Pamięci Dzieci Utraconych pojawiają się także tabliczki z imionami dzieci utraconych. W tej sprawie trzeba się kontaktować z Komitetem SPES, kontakt na stronie internetowej www.dzieciutraconetarnow.pl.

Aby pobrać ulotkę przygotowaną przez Ordo Iuris kliknij TUTAJ.

Posłuchaj:
Joanna Sadowska
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN