Polska pod Krzyżem także w diecezji tarnowskiej

12.09.2019

Parafie diecezji tarnowskiej włączają się w inicjatywę modlitewną “Polska pod krzyżem”. W sobotę, kiedy przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku aeroklubu w Kruszynie pod Włocławkiem będzie modlitwa z udziałem duchownych i świeckich z całej Polski. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie ma stanowić odpowiedź na postępującą laicyzację społeczeństwa.

Ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie mówi radiu RDN, że będzie to wspólna modlitwa w blasku Krzyża Chrystusowego.

Jest to moment, w którym chcemy postawić krzyż w centrum swojego życia. Nie chodzi o to, żeby to było wydarzenie, ale by krzyż Chrystusa był w centrum przez całe nasze życie. Widzimy coraz więcej duchowego zamętu i ludzi, którzy odchodzą od Boga. My chcemy, żeby Bóg był na pierwszym miejscu w naszym życiu, dlatego krzyż stawiamy w centrum – dodaje.

Niektóre parafie organizują wyjazd na spotkanie, m.in. z Bochni, Gnojnika, Nowego Sącza i z Dębicy-Latoszyna. Przybywa natomiast miejsc w diecezji tarnowskiej, w których w sobotę odbędą się spotkania modlitewne w łączności z “Polską pod Krzyżem”.

Będą Drogi Krzyżowe, modlitwa przy krzyżach, adoracja Krzyża Świętego, różaniec. W Ochotnicy Dolnej zaplanowano nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze do krzyża stulecia niepodległości. Na szczyt wierni będą nieść wierną kopię krzyża, jaki Jan Paweł II podarował młodym w 1985 r., a członkowie Związku Podhalan flagę narodową.

Wierni zgromadzą się na modlitwie m.in. w Bochni, Brzesku, Tarnowie, Grybowie, Nowym Sączu, a także przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu, w Krynicy, Limanowej oraz w Wał – Rudzie na szlaku męczeństwa bł. Karoliny.

Czynnie włącza się w to wydarzenie także parafia Miłosierdzia Boże w Dębicy. O godz. 15.00 wyruszy Droga Krzyżowa ulicami miasta do kapliczki przy ul. Tetmajera. Tam zostanie odprawiona Msza św.

Także młodzieżowe spotkanie modlitewno – dedykacyjne przy Górze Śmierci połączone zostanie z ogólnopolskim wydarzeniem – wyjaśnia ks. Paweł Kasperowicz z parafii Pustków- Osiedle.

–  Zrealizujemy cztery warunki czyli Msza św., spowiedź, adoracja krzyża i zawierzenie swojego życia krzyżowi i dlatego zapraszamy nie tylko młodych, ale wszystkich. Pozostawiamy też ten aspekt edukacyjny, bo jest przecież 80 rocznica wybuchu II wojny światowej.

W sobotę pod krzyżem modlić się będą też mielczanie. Uroczystości odbędą się w parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Rozpoczną się o godz. 19.00 Mszą św., później odbędzie się m.in. poświecenie Krzyża Misyjnego, błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego i modlitwa różańcowa.

Na stronie internetowej https://www.polskapodkrzyzem.pl/ są informacje o wyjazdach i miejscach, w których będą odbywać się czuwania modlitewne.

Program wydarzenia na lotnisku aeroklubu w Kruszynie pod Włocławkiem:
09:00 – Przyjmowanie pielgrzymów na placu.
10:45 – Zawiązanie wspólnoty.
11:00 – Różaniec: Tajemnice Bolesne.
11:30 – Konferencja wprowadzająca: “Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz.
13:00 – Przerwa na posiłek.
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.
15:15 – Msza Święta wraz z uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego.
17:30 – Konferencja: ks. Dolindo Ruotolo oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek.
18:30 – Przerwa.
20:00 – Droga Krzyżowa.
22:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu.
03:00 – Zakończenie Adoracji i Msza Święta z niedzieli(Święto Matki Bożej Bolesnej)

Posłuchaj:
ks. Michał Dąbrówka
ks. Paweł Kasperowicz
Ewa Biedroń, Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN