Powstaje niezwykły film o kard. Stefanie Wyszyńskim

05.08.2020

Trwają prace nad filmem “Powstanie Kardynała” w reżyserii braci Syków, który będzie opowiadał o losach księdza Stefana Wyszyńskiego w trakcie drugiej wojny światowej.

Przyszły Prymas Polski pełnił wtedy funkcję kapelana Armii Krajowej, w stopniu porucznika. Działał pod pseudonimem “Radwan III” w obszarze Puszczy Kampinowskiej.

Film ma formę fabularno-dokumentalnego dramatu wojennego. W części dokumentalnej pojawiają się wypowiedzi m.in. bezpośrednich świadków posługi “Radwana III”.

Film jest kręcony w autentycznych lokalizacjach znajdujących się na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, w filmie wykorzystano również autentyczną scenografia z tamtych lat.

W trakcie przygotowań do filmu twórcy odkryli nieznane dotąd dokumenty dotyczące Radwana III.

W roli statystów w godzinnej produkcji wystąpią członkowie Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej Zgrupowania ‘Radosław’ oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W postać porucznika Wyszyńskiego wcieli się aktor Ksawery Szlenkier, w pozostałej obsadzie będzie można zobaczyć także Małgorzatę Kożuchowską, Marcina Kwaśnego czy Adama Fidusiewicza.

Premiera filmu będzie miała miejsce w 2021 r. – w okresie uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego.

W poniedziałek twórcy filmu podpisali także wniosek do szefa MON Mariusza Błaszczaka o o podniesienie stopnia wojskowego Wyszyńskiego oraz wsparcie inicjatywy jego wyboru jako jednego z patronów 2021 r. w związku z przypadającą 40. rocznicą jego śmierci i 120. rocznicą urodzin Prymasa Tysiąclecia.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN