Prezes AK o beatyfikacji: to było historyczne wydarzenie. Zacznijmy żyć zasadami Społecznej Krucjaty Miłości

13.09.2021

– Warto żyć zasadami Społecznej Krucjaty Miłości – mówi radiu RDN Robert Rybak, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej i wiceprezes AK w Polsce. Uczestniczył on w Warszawie w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

– To było historyczne i wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyła także reprezentacja Akcji Katolickiej z diecezji tarnowskiej – dodaje Robert Rybak.

– Otwieram książkę, którą przywiozłem z Warszawy. Chciałbym zwrócić uwagę na 10 zasad Społecznej Krucjaty Miłości, którą przygotował kardynał Stefan Wyszyński. Warto przypomnieć kilka z nich: szanuj każdego człowieka, myśl dobrze o wszystkich, mów zawsze życzliwie o drugich, rozmawiaj z każdym językiem miłości, przebaczaj wszystko wszystkim, działaj zawsze na korzyść bliźniego. Te słowa mają olbrzymie znaczenie dla każdego człowieka – dodaje.

Akcja Katolicka w Polsce planuje przybliżyć postać matki Elżbiety Róży Czackiej poprzez organizację konferencji.

– Podczas spotkania zarządu AK w przeddzień beatyfikacji postawiliśmy, że zapoznamy się z postacią Matki Czackiej. Ta postać nie jest tak dobrze znana jak kardynał Wyszyński. Nowa błogosławiona miała taką piękną dewizę ‘Przez krzyż do nieba”. Takie wezwanie widnieje też w Laskach – powiedział prezes AK.

Rozmowa z Robertem Rybakiem w Pulsie Regionu po 16.00.

Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

– Niech nowi Błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego Narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa – powiedział kardynał w homilii.

W beatyfikacji uczestniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Obok reprezentacji Akcji Katolickiej w Warszawie byli także przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, gdzie powstanie kościół pw. bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kard. Semeraro pobłogosławił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła parafialnego w Ochotnicy Dolnej.

W Warszawie była również diecezjalna telewizja Synaj.tv. Zobaczcie relację przygotowaną przez młodzież.

Posłuchaj:
Robert Rybak
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Stelmach
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN