Protetyk słuchu w Afryce [ZDJĘCIA]

24.04.2019

Dziś rusza wyprawa medyczna do Kamerunu w ramach Akcji “Protetyk słuchu w Afryce”. Ekipa jedzie na Czarny Ląd z zamiarem pomocy dzieciom głuchoniemym i niepełnosprawnym ze szkoły założonej i prowadzonej przez polską misjonarkę świecką z diecezji tarnowskiej – Ewę Gawin.

Wolontariuszka Fundacji “Redemptoris Missio” audiofonolog i protetyk  słuchu Agnieszka Łukanowska pracowała przez trzy miesiące w szkole dla dzieci głuchych w Bertoua w Kamerunie. Po przebadaniu uczniów okazało się, że większość z nich jest w stanie powrócić do świata dźwięków. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią rehabilitację i zdobyć profesjonalne aparaty słuchowe.

Organizatorzy akcji zwrócili się o pomoc do Polaków. Dostali ponad 100 aparatów słuchowych od ludzi, którym nie były już potrzebne oraz ponad 100 od firm. Pomogło też Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszących “Migacze” z Piły. To właśnie stamtąd zgłosił się do Fundacji Damian Mateusz Wycisło, który sam będąc osobą, która słyszy i mówi dzięki aparatowi słuchowemu, postanowił pomóc dzieciom w podobnej sytuacji. Mężczyzna w pilskich parafiach uzbierał ponad 2,5 tysiąca złotych.

Projekt ten daje nadzieję na przywrócenie dzieciom z Bertoua normalnego życia.  Jego uczestnicy to pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr hab.n.med. Dorota Hojan-Jezierska prof. UM, dr n. fiz. Olgierd Maciej Stieler  i protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak. Wolontariusze Fundacji już na przełomie kwietnia i maja będą przywracać do świata dźwięków kameruńskie dzieci.

Projekt “Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej “Redemptoris Missio”.

Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu na tym Uniwersytecie.

rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN