Renowacja ołtarzy i kapliczek z małopolską dotacją [ZDJĘCIA]

05.05.2019

Samorząd małopolski wspiera renowację kościołów, ołtarzy i kapliczek. Blisko 700 tysięcy złotych przekazał na odrestaurowanie 16 obiektów położonych na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego.

Odnowione zostaną ołtarze i rzeźby w barokowym kościele w Uściu Solnym, czy polichromia w świątyni w Dębnie.

– Bez dotacji nie udałoby nam się wyremontować zabytkowy ołtarz – mówi ks Mikołaj Piec, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie Górnym. – Obecnie jest to renowacja ołtarza Św. Józefa z lat trzydziestych ubiegłego wieku, wykonany przez rzemieślników i stolarzy. Szczególnie bogato jest złocony. Tam jeszcze jest włączona figura Św. Sebastiana. Bardzo się cieszymy tą dotacją, bo ona nie tylko pozwala nam na nie tylko wykonać renowację tego ołtarza, ale również kolejne i doprowadzić do piękna jakie były pierwotnie – dodaje.

Proboszcz parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Chełmie koło Bochni ks. Andrzej Krajewski od wielu lat próbuje ratować przed zniszczeniem zabytkowego drewnianego ołtarza. – Remont głównego ołtarza, bardzo pilny, ponieważ kościół jest Bożogrobców. Stary kościół z połowy XVIII wieku. Nasza parafia jest najstarsza, bo jej początki sięgają przełomu XI i XII wieku. Korniki niestety niszczą drewniane elementy, a my próbujemy remontować od wielu lat. Dzięki dotacjom możemy każdego roku coś zrobić – dodaje ks. Andrzej Krajewski.

Samorząd małopolski w tym roku na ochronę zabytków chce przeznaczyć blisko 5 milionów złotych. – Kwota jest nie wielka, ale będziemy szukać kolejnych funduszy – zapewnia wicemarszałek Małopolski, Anna Pieczarka. – Jest to kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć. Generalnie od kilku lat zostało już dofinansowane ponad 1800 projektów w ramach tego programu. Jako zarząd województwa jesteśmy otwarci. Zapewniamy, że będziemy prowadzić kolejny nabór na projekty i dofinansowania – dodaje wicemarszałek.

W najbliższych tygodniach ruszy projekt ‘Małopolska Pamięta”. W jego ramach przeznaczone zostanie pół miliona złotych na obiekty, które nie są ujęte w rejestrze zabytków.

Posłuchaj:
ks. Mikołaja Pieca
Anny Pieczarki
ks. Andrzeja Krajewskiego
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN