Rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej

30.01.2020

Katedra jako “głowa i matka” wszystkich kościołów diecezji jest znakiem jedności i więzi łączącej całą wspólnotę tarnowskiego Kościoła – powiedział bp Andrzej Jeż w uroczystość poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie. Msza św. była transmitowana przez radio RDN.

Trzeba, byśmy mieli świadomość wielkiej potrzeby zachowania jedności i ciągłego umacniania jej. Dlatego też pierwszym zadaniem nas wszystkich – duszpasterzy i wiernych świeckich – którzy stanowimy Kościół tarnowski, jest modlitwa o jedność. Z pewnością to miejsce jest zwornikiem tej jedności – powiedział biskup w homilii.

Poświęcenie kościoła to pieczęć Boża, która potwierdza, że jest to miejsce, które Bóg szczególnie wybrał – powiedział ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

– Od zarania naszego miasta jest w nim szczególne miejsce, wybrane przez Boga, gdzie kolejne pokolenia wierzących oddają część i uwielbienie Bogu przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi. Bazylika Katedralna to kościół biskupa tarnowskiego i kościół parafialny ,ale także ważne miejsce kultu dla wiernych z Tarnowa i okolic – dodaje.

W pierwszej połowie XIV wieku, w obrębie murów miejskich został wzniesiony kościół parafialny, który w 1786 roku w związku z utworzeniem diecezji tarnowskiej, otrzymał tytuł “katedry”.

Posłuchaj:
bp Andrzej Jeż
ks. Adam Nita
Ewa Biedroń, fot. Beata Malec-Suwara/Tarnowski Gość Niedzielny
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN