Rodzina Szkaradków z Rdziostowa znów wiodła prym w konkursie palm [ZDJĘCIA]

25.03.2018

Prawie osiemnastometrowe wiązanki ozdobiły sądecką bazylikę. Właśnie takich rozmiarów są palmy wielkanocne, które zwyciężyły w konkursie wpisującym się w tradycję Niedzieli Palmowej. Od lat w tej kwestii prym wiedzie rodzina Szkaradków z Rdziostowa.

Bracia w przygotowanie palmy co roku angażują całą rodzinę. Jak przekonują, najwięcej czasu trzeba poświęcić na zgromadzenie materiałów, które tworzą całość.

– Zrobić taką palmę można w przeciągu trzech dni, ale samo przygotowanie takiej palmy, to trzeba się za to wziąć nawet kilka miesięcy wcześniej. Przykładowo trawa do palmy, trzeba ją zebrać w sierpniu rok wcześniej. – tłumaczy Jan Szkaradek.

O rodzinne przygotowanie wielkanocnej palmy dbają także Paweł i Wioletta Bodziony z Przyszowej. Ich ponad pięciometrowa palma to efekt pracy trzech pokoleń: rodziców, dzieci i babci. Jak tłumaczą, nie można rezygnować z tak pięknej tradycji.

– Z roku na rok staramy się przygotować ją sami, żeby dzieci widziały, jak się to robiło dawniej, żeby ta tradycja była jednak podtrzymana. – tłumaczy Paweł Bodziony. Jak dodaje jego żona, pani Wioletta. – Niestety teraz mamy takie czasy, że wszystko się robi w pośpiechu, w biegu, brakuje czasu wszystkim, natomiast my zawsze staramy się znaleźć ten czas, żeby te tradycje przekazać dzieciom, mam nadzieję, że one też wezmą z nas przykład.

Na placu przy kościele św. Małgorzaty w Nowym Sączu było aż kolorowo od palm. Różniły się wielkością i doborem ozdób czy wstążek, ale wszystkie przyciągały wzrok mieszkańców regionu, którzy przyszli je podziwiać. Ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz sądeckiej bazyliki docenia, że parafianie wkładają tak duży trud w przygotowanie palm…

– Są rzeczywiście własnoręcznie przez tych właścicieli wykonywane, jak możemy zauważyć, są kwiaty z bibuły, które wymagają najwięcej trudu pracy. Cieszy to, że ta tradycja jest kultywowana, bo to jest także przejaw naszej wiary.

Najwyższe palmy możecie podziwiać w sądeckiej bazylice. Konkurs palm wielkanocnych poprzedziła Msza św. i procesja na płytę sądeckiego rynku, gdzie było także poświęcenie palm.

Posłuchaj:
Relacja z wydarzenia
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN