Rok świętego Józefa zakończony! Wierni ze Starej Wsi przygotowali specjalne uroczystości [ZDJĘCIA]

08.12.2021

Czego przepełniony hałasem świat może uczyć się od cichego świętego? Wiary! – tak o św. Józefie mówił w Starej Wsi, koło Limanowej arcybiskup Henryk Nowacki. Duchowny w trakcie uroczystości kończących rok poświęcony opiekunowi Świętej Rodziny, przypomniał, jak wielkie zaufanie do Boga miał patron tutejszej parafii. 

Ewangelie nie odnotowały, żadnego jego słowa, za to postawa mówi sama za siebie – podkreślał arcybiskup. – Tak samo potrzebujemy w naszym życiu więcej tego milczenia. Wystarczy przyjść w modlitwie, tylko patrzeć na Pana Boga, On i tak wie więcej niż my. Św. Józef nigdzie nic nie mówił, a tak dużo można wyczytać z jego postępowania, wielkiej miłości i ofiary, jaką złożył z samego siebie – mówił RDN duszpasterz.

Arcybiskup przypomniał też, że kościół katolicki często w trudnych czasach niosących przemiany zwracał się o wstawiennictwo do św. Józefa.

Wierni ze Starej Wsi, koło Limanowej uczestniczyli w specjalnie zorganizowanym czuwaniu i uroczystej Mszy św. przygotowanych na zakończenie roku św. Józefa. Tutejszej parafii od lat patronuję opiekun Świętej Rodziny, ale wierni zaznaczają, że ostatni rok był jeszcze bardziej szczególny.

–  Jestem parafianką i jest to dla mnie szczególny patron, bo mam męża Józefa. W związku z tym mam też wiele próśb, które niosę tutaj do kościoła – mówi jedna z parafianek. – To jest patron ludzi pracujących, a w tej parafii właśnie tacy ludzie są, często ciężko pracujący na roli. Własną pracą stworzyliśmy też ten kościół – dodają mieszkańcy Starej Wsi.

Świątynie – jedną z nielicznych w diecezji, w której patronuje św. Józef, odwiedzali też w tym roku szczególnie wierni z innych części diecezji, zafascynowani postawą patrona rodzin. Wśród nich byli też członkowie wspólnoty mężczyzn św. Józefa w Limanowej. – Ten rok przeżyliśmy szczególnie, patrząc na św. Józefa. Potrzeba nam takiego przykładu. Milczeć i zgadzać się wierząc w to, że to będzie dobre dla mnie i mojej rodziny – mówili radiu RDN przedstawiciele wspólnoty.

Warto też dodać, że w parafii wciąż trwają peregrynacje kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wędrówka po domach rozpoczęła się w marcu tego roku.

Razem z tym obrazem wędruję też księga pamiątkowa, gdzie rodziny wpisują różne podziękowania, proszą o błogosławieństwa, czy wklejają zdjęcia z przyjęcia św. Józefa. My z kolei cały czas modlimy się za każdą z rodzin, które mają w swoim domu obraz – mówi proboszcz parafii, ks. Mariusz Nosal.

Rok poświęcony Opiekunowi Jezusa, 8 grudnia 2020 roku ogłosił papież Franciszek w Liście apostolskim Patris corde – Z ojcowskim sercem. Pismo zostało opublikowane z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. Ten tytuł św. Józefowi nadał błogosławiony Pius IX, dekretem Quemadmodum Deus, podpisanym 8 grudnia 1870 r.

Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN