Romowie wyjątkowo nie w Limanowej, a u bł. Karoliny

21.09.2021

Tabor z bryczkami i wozami będzie towarzyszył ogólnopolskiej pielgrzymce Romów. Przybędą oni w niedzielę do Wał-Rudy i do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Dotychczas Romowie pielgrzymowali do Limanowej.

– Teraz chcemy wspólnie modlić się u bł. Karoliny – mówi radiu RDN ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

– Zawsze pielgrzymowaliśmy do Limanowej. To już 34 lata. Z powodu pandemii nastąpiła przerwa jednoroczna. Teraz postanowiłem, że trzeba zapoznać Romów z innymi sanktuariami. 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Romów przybędzie do Zabawy. Bł. Karolina jest bliska Romom – dodaje.

Ks. Opocki spodziewa się, że w pielgrzymce weźmie udział kilkaset osób.

– Nie spotkałem Roma ateisty, który by powiedział, że nie wierzy w Boga. Oni mają wielki szacunek do sacrum. Jeden Rom opowiedział mi, że znalazł na śmietniku obraz z motywem religijnym, zabrał go do domu i oprawił. Zauważam jednak, że Romowie życie sakramentalne kończą na Pierwszej Komunii Świętej, ale ja ich mobilizuję i zachęcam do przyjęcia sakramentu bierzmowania i małżeństwa – podkreśla duszpasterz Romów.

Po Mszy św. w Zabawie odbędzie się przegląd romskich zespołów folklorystycznych.

– Będzie zespół z Czarnej Góry, zaśpiewa Teresa Mirga. Romowie lubią tańczyć, śpiewać, bo to ludzie radośni. W ich duszy gra – dodaje ks. Opocki.

W niedzielę o 10.00 uczestnicy pielgrzymki zgromadzą się przy domu bł. Karoliny w Wał – Rudzie i wysłuchają prelekcji o dziewicy i męczennicy. Następnie Romowie wyruszą do sanktuarium bł. Karoliny. O 13.00 w Zabawie zostanie odprawiona Msza św. połączona z przyjęciem sakramentów.

Ks. Stanisław Opocki zaprasza do udziału Romów, duszpasterzy oraz wszystkich zainteresowanych duszpasterstwem, kulturą i folklorem romskim.

Posłuchaj:
ks. Stanisław Opocki
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN