Roraty w czasie pandemii

04.12.2020

Duchowym przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia są roraty. To Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, najczęściej wcześnie rano.

Roraty rozpoczyna się kiedy w kościołach jest ciemno, palą się tylko świece i lampiony, które wierni przynoszą na Mszę św. Dopiero na śpiew “Chwała na wysokości Bogu” zapala się światła.

W parafiach diecezji tarnowskiej mimo pandemii wierni chętnie uczestniczą w roratach.

– Roraty o 6 rano są dedykowane dla starszych, a wieczorne o godzinie 18.00 dla dzieci. Jak na warunki pandemii jest nieźle. Są ministranci, DSM, także rodzice z dziećmi. W katedrze może przebywać 70 osób podczas jednego nabożeństwa i właśnie taka liczba wiernych jest w świątynni – podkreśla proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ks. Adam Nita.

Są parafie, gdzie ludzi jest więcej niż podczas niedzielnej Mszy św. Tak jest w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa. Proboszcz ks. Stanisław Szufnara cieszy się, że w kościele są dzieci i dorośli.

– Dzieci przychodzą z lampionami razem z rodzicami, są także babcie i dziadkowie, więc jest radość dla całej wspólnoty parafialnej. Dzieci przygotowują serduszka, na których są wypisane dobre uczynki. Ponadto losują figurkę Pana Jezusa i zabierają ją do domu. Roraty są u nas o 6.30. W naszym kościele może przebywać 40 osób – dodaje.

Kustosz Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu ks. Jerzy Jurkiewicz zaznacza, że to dzięki staraniom rodziców dzieci mogą pojawiać się na nabożeństwie.

– Ku naszemu miłemu zaskoczeniu dzieci się pojawiły , oczywiście przy zastosowaniu tych wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Rozważamy tajemnice Eucharystii. Są to materiały przygotowane przez wydawnictwo Promyczek, ukazujące tajemnice Eucharystii, kwestie wiary. Myślę, że to taki dobry czas w czasie pandemii, by się zastanowić jaka jest nasza wiara w tym momencie.

To właśnie z Bazyliki św. Małgorzaty Radio RDN transmituję poranną Mszę św. Od poniedziałku do piątku o 6:00.

Posłuchaj:
ks. Adam Nita
ks. Stanisław Szufnara
ks. Jerzy Jurkiewicz
Ewa Biedroń, Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN