Rozmawiali o traumie po stracie dziecka

24.03.2019

Jak przebiega proces traumy? Jak odnaleźć się w świecie po utracie dziecka? Jak poradzić sobie z tą stratą? Na takie tematy rozmawiali rodzice zmarłych dzieci podczas spotkania z psychoterapeutą w Mościckim Ośrodku Szkoleniowo – Terapeutycznym.

– Te dzieci, których świat nie widział nadal są częścią rodzin – podkreśla Katarzyna Suma – Wójcik, interwent kryzysowy i psychoterapeuta. – Rozmawiamy o tym na spotkaniach i myślę, że to jest bardzo ważny proces, w całym ciągu żałoby, którą przechodzą rodzice. Chciałabym powiedzieć rodzicom, że jeżeli czują, że są w stanie już wyjść do świata, albo nawet jeśli jeszcze nie, to są miejsca, gdzie mogą się czuć bezpiecznie i że nie są sami – dodaje psychoterapeuta.

Dzięki tym spotkaniom czujemy, że nie jesteśmy sami z tym problemem – przekonują rodzice. – To cały czas w nas tkwi. Mamy poczucie braku i pustki. Błogosławimy Boga za ten dar dziecka, mimo że miało tylko 10 tygodni. Ja sama to przeżyłam i wiele razy się obwiniałam i chcę powiedzieć rodzicom, żeby się nie obwiniali. Przyjmijmy to co jest i wierzmy, że mamy aniołka w niebie. – Czasami naprawdę potrzeba wiele odwagi, żeby wziąć udział w takim spotkaniu, ale warto się odważyć, bo takie spotkania leczą. – Takie spotkania budują pewną wspólnotę, są połączone również z Eucharystią, która ma niewątpliwie moc uzdrawiającą – dodają.

W spotkaniu uczestniczyli też wolontariusze Tęczowego Kocyka, którzy na oddziałach szpitalnych w całej diecezji rozdają ręcznie szyte ubranka czy beciki dla wcześniaków i dzieci z wadami letalnymi.

Spotkanie w Dniu Świętości Życia już trzeci rok z rzędu zorganizował Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES. Podobnie, w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego w październiku, odbywa się pochówek dzieci pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Posłuchaj:
Katarzyna Suma – Wójcik
Rodzice
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN