Rozpoczęcie etapu diecezjalnego synodu biskupów – transmisja w radiu RDN

17.10.2021

W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii. Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? W niedzielę, 17 października na całym świecie rozpocznie się diecezjalny etap konsultacji synodalnej, który jest przygotowaniem do obrad Synodu Biskupów w Rzymie w 2023 roku. Tak będzie także w diecezji tarnowskiej.

Bp Andrzej Jeż odprawi Mszę św. w niedzielę o 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. Będzie ona transmitowana w Radiu RDN.

To ogólnoświatowe synodowanie wpisuje się w trwający V Synod Diecezji Tarnowskiej.

Ks. dr Piotr Cebula jest odpowiedzialny za przeprowadzenie diecezjalnych konsultacji synodalnych.

– Zagadnienia przesłane przez Watykan dotyczą natury synodalności. Duży akcent jest postawiony na element słuchania, konsultacji z wiernymi, ale też na element decyzyjności, że to Pasterz ostatecznie podejmuje decyzje. Są to szerokie zagadnienia, przygotujemy bardziej szczegółowe pytania. Będziemy się starali, aby każdy kto będzie chciał zabrać głos, mógł odpowiedzieć poprzez tę ankietę – dodaje.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza wszystkich diecezjan do odpowiedzi na pytania konsultacyjne, które już niedługo będą przedstawione, zaś zebrane wyniki zostaną wykorzystane w pracy Synodu Biskupów w 2023 roku. Równolegle, aż do zakończenia synodu diecezjalnego można formułować własne spostrzeżenia, uwagi i pomysły, przesyłając je bezpośrednio do sekretariatu V Synodu Diecezji Tarnowskiej na adres: synod@diecezja.tarnow.pl.

Biskup Andrzej Jeż podjął także decyzję, że Niedziela Synodalna w tym miesiącu będzie obchodzona 17 października, aby w ten sposób połączyć otwarcie etapu diecezjalnego Synodu Biskupów z comiesięczną Niedzielą Synodalną w ramach V SDT.

‘Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja’ – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN