Są pierwsi kandydaci do WSD. Zbliża się Światowy Dzień Modlitw o Powołania

06.05.2022

Wyzwaniem jest dziś autentyczna wiara, piękne przeżywanie kapłaństwa – powiedział RDN rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, ks. Jacek Soprych. W niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpocznie on tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele.

Rektor WSD podkreśla, że seminarium jest miejscem rozeznania powołania.

– Jest potrzebne bardzo mocne przylgnięcie do Pana Boga. Czas formacji seminaryjnej temu sprzyja. Kandydaci mają czas, by godziny spędzane w kaplicy na kolanach dobrze wykorzystać, żeby nawiązać piękną więź z Bogiem, bo to będzie ich później trzymało i dawało siłę w całym kapłańskim życiu. To są też relacje, które nawiązują między sobą, między rocznikami, by później umieć żyć w relacjach z innymi ludźmi, ale też mocno trzymać się wspólnoty kapłańskiej – powiedział rektor WSD, który był gościem audycji Rozgryźć Kościół.

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Są pierwsze zgłoszenia, a jaki jest współczesny kandydat do kapłaństwa?

– Taki, jaka jest współczesna młodzież. Kandydat to młodzieniec, który ma łatwość poruszania się we współczesnym świecie, ale też bywa, że ma sporo trudności m.in. z relacjami, bo wiemy, że młodzież chętnie posługuje się skrótami. To im wystarcza. Brakuje żywych relacji. Jest spora grupa, która przychodzi do seminarium bezpośrednio po maturze, ale widzimy tendencję, że zaczyna się to zmieniać i pojawiają się starsi kandydaci. Niektórych kierujemy do Łodzi, gdzie znajduje się seminarium dla mężczyzn 35 plus. Mamy tam jednego kleryka, inni też pytają – dodaje rektor ks. Jacek Soprych.

Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie przeżywa 200-lecie powstania. Z tej okazji w maju odbędzie pielgrzymka wspólnoty seminaryjnej na Jasną Gorę, do Lichenia, Gniezna, Poznania i Kalisza.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN