Sierpień miesiącem abstynencji Polaków

27.07.2020

Tegoroczny sierpień, miesiąc absytencji, decyzją KEP przeżywany będzie w duchu wdzięczności Bogu za setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

Zdaniem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę.

– Trzeźwość jest warunkiem rozwoju osoby, rodziny, Narodu i Kościoła. Problemy alkoholowe dotykają większość Polaków. Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy – czytamy w specjalnym apelu.

Jak zaznacza ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii, miesiąc sierpień sprzyja szczególnej modlitwie w tej intencji.

Modlić się o trzeźwość powinniśmy przez cały rok, nie tylko od czasu do czasu. Tym niemniej rzeczywiście miesiąc sierpień w tradycji polskiej sprzyja właśnie takiej szczególnej modlitwie i stąd ten czas jest naznaczony w jakiś wyjątkowy sposób modlitwą i działaniami trzeźwościowymi. Choć jeszcze raz podkreślę, powinno to mieć miejsce przez cały rok, a nie tylko z jakiejś okazji – mówi ks. Zbigniew Guzy.

W tym roku Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych w sposób szczególny zwraca również uwagę na sytuację polskich dzieci, które drastycznie cierpią z powodu pijaństwa i nałogów rodziców, a także same są coraz bardziej narażone na uzależnienia.

Działaniom Apostolstwa przyświeca hasło: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

W apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości czytamy, że w Polsce jedna trzecia kobiet w ciąży spożywa alkohol. Specjaliści podkreślają, że równie ważny dla zdrowia dziecka jest materiał genetyczny obojga rodziców, dlatego istotna jest także przynajmniej trzymiesięczna abstynencja przed poczęciem dziecka.

Posłuchaj:
ks. Zbigniew Guzy
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jacek Drobot
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN