Ślub, modlitwa i integracja, czyli ŚDM oczami młodych [ZDJĘCIA]

17.01.2019

Młodzi z Małopolski wzięli ślub w Panamie. Poznali się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Martyna i Kuba pochodzą z Trzebini. Podczas wesela był także polonez  – relacjonuje Katarzyna Barnaś, pochodząca z diecezji tarnowskiej – w ŚDM uczestniczy z grupą z archidiecezji krakowskiej.

Kasia jest w Panamie korespondentką Synaj.tv.

Tymczasem młodzi z diecezji tarnowskiej modlą się i integrują. Polskie śpiewy i tańce przeplatają się z panamskimi. Zanim oficjalnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży trwają dni w diecezjach.

Młodzi z diecezji tarnowskiej są m.in. w parafii Anton. – Tamtejsza wspólnota przeżywa święto, które vlogerce Marii Pyzik przypomina Boże Ciało.

Była procesja, ołtarz i pełno kwiatów. Msza trwała dwie godziny. U nas piękne lato, ja oczywiście w pełnym słońcu. Wszystko było w języku hiszpańskim – opowiada.

Młodzież z diecezji tarnowskiej poznaje język hiszpański. Po angielsku trudno się porozumieć przyznaje Alicja Majda, która jest koordynatorem wyjazdu na ŚDM z diecezji tarnowskiej.

Anton to małe miasteczko na południu Panamy. Wszyscy są super. Nikt nie mówi po angielsku. Każdy, nawet w sklepie ma na sobie koszulkę z logo ŚDM. Wszyscy tutaj tym żyją. Jest pięknie, jest pyszne jedzenie i banany prosto z bananowca,  chociaż tutaj inaczej się one nazywają – dodaje.

Jedenaście osób z mieleckiej Smoczki mieszka w diecezji Penomone, w miejscowości Ola. Młodzi byli już w górach. W ramach integracji ubrali także lokalne stroje ludowe i uczyli się tradycyjnych tańców i piosenek. Młodzi z Mielca pozdrawiają słuchaczy Radia RDN, a Wiktor Strzelczyk i Weronika Solarska specjalnie dla nas relacjonują pobyt w Panamie.

Ludzie są bardzo gościnni, na powitanie były nawet fajerwerki. Zwiedzamy okolicę. Jesteśmy pod wrażeniem flory i fauny. Znaleźliśmy się u podnóża góry Picacho. Zaskoczył nas fakt, że nikt tutaj nie porozumiewa się po angielsku. Na początku mieliśmy problem z komunikacją. Razem z mieszkańcami uczestniczymy w nabożeństwach. Pięknie przeżywają swoją wiarą. Pokazują nam stroje, muzykę ludową. Bardzo nam się tutaj podoba – opowiadają młodzi.

Dni w diecezjach będą trwać do 20 stycznia. Później rozpoczną się wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka.

#Panamavlog – kliknij [TUTAJ]

Posłuchaj:
Alicja Majda
Maria Pyzik
Młodzi z Mielca
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN