SPA dla parafii. ‘Po pandemii potrzeba nam nowego spojrzenia i zaproszenia do Kościoła’.

17.06.2021

SPA dla parafii. ‘Po pandemii potrzeba nam nowego spojrzenia i zaproszenia do Kościoła’.

W diecezji tarnowskiej powstaje Studium Parafialnej Aktywności. Jego misją będzie formowanie świeckich współpracowników duszpasterzy. To inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Ustępująca pandemia COVID-19 stawia nas przed pytaniem o to, jak odbudować i odnowić nasze wspólnoty parafialne – mówi ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.

 – Ze Studium Parafialnej Aktywności czyli takim SPA dla parafii chcemy ruszyć od września. Po pandemii potrzeba nam nowego spojrzenia i nowego zaproszenia do Kościoła. Nie wyobrażamy sobie, żeby to się odbyło bez zaangażowania ludzi świeckich, dlatego ruszamy z pomysłem zaproszenia na Studium ludzi, którzy już działają w parafiach. Chcemy dać im narzędzia, doświadczenie i zaprosić do formacji, żeby sami się formując dobrze prowadzili ludzi, którzy zostaną im powierzeni – dodaje.

Absolwenci SPA mają prowadzić spotkania m.in. z rodzicami przygotowującymi swoje dzieci do chrztu, bierzmowania oraz pierwszej Komunii, a także z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Animator może być też katechistą prowadzącym katechezę parafialną.

Studium jest przeznaczone dla dorosłych od osiemnastego roku życia, którzy będą posłani przez proboszczów.

Uczestnikom zostanie przekazana wiedza z zakresu teologii oraz konkretne umiejętności, takie jak prowadzenie spotkania w małej grupie, głoszenie osobistego świadectwa oraz konferencji religijnej.

Podstawowa formacja ma trwać półtora roku. Spotkania będą odbywać się w Tarnowie.

Aktualnie m.in. w kilku parafiach organizowane są spotkania dla księży zainteresowanych Studium Parafialnej Aktywności, podczas których pomysłodawcy przedstawiają założenia tego projektu i odpowiadają na pytania.

Spotkania m.in. w Tarnowie, Nowym Sączu, Dębicy poprowadzą bp Artur Ważny, ks. Michał Dąbrówka oraz ks. Artur Mularz.

Posłuchaj:
ks. Artur Mularz
Ewa Biedroń, fot. zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN