Stefania Łącka z Powiśla wśród błogosławionych?

11.10.2019

Jest zgoda na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej. Episkopat, na prośbę biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża wydał pozytywną opinię w sprawie prowadzenia w diecezji tarnowskiej procesu beatyfikacyjnego, pochodzącej z Woli Żelichowskiej (gm. Gręboszów) Stefanii Łąckiej.

  Dotychczas, w wyniku przeprowadzonej kwerendy zgromadzono 4017 stron druku materiałów procesowych – informuje ks. prof. dr hab. Stanisław Sojka, mianowany przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża postulator w procesie beatyfikacyjnym Stefanii Łąckiej.

Mieszkańcy Powiśla od dawna są przeświadczeni o jej wyjątkowości. Jeszcze za życia nazywana była aniołem. Po śmierci jej kult jeszcze się nasilił. Od dziecka była mocno zaangażowana w życie religijne swojej parafii.

Na tablicy pamiątkowej, którą w 1981 roku odsłonięto w kościele w Gręboszowie widnieje napis, który zredagowały jej koleżanki. “Była człowiekiem głębokiej wiary. Niosła uśmiech i nadzieję, wielu jej zawdzięcza życie. Jej dobroć była opatrznością w tym piekielnym dnie ludzkiego cierpienia”.

Przed II wojną światową pracowała w redakcji diecezjalnego czasopisma “Nasza sprawa”.

W 1941 roku została aresztowana przez gestapo, a rok później osadzono ją w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Pracowała w obozowym szpitalu jako pielęgniarka. Narażając własne życie chrzciła noworodki.

W czasie dziesiątkowania zgłosiła gotowość pójścia na śmierć za współwięźniarkę. W szpitalu przed śmiercią – w czasie selekcji – ratowała także chore kobiety. W obozie była nazywana ‘Ziemskim Aniołem Stróżem’.

Przeżyła obóz, ale wskutek wyczerpania organizmu zmarła niedługo po zakończeniu wojny – w listopadzie 1946 roku.

Miała zaledwie 32 lata.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN