Bp Andrzej Jeż: – Św. Jan Paweł II nie należy do przeszłości, ale do Bożego „teraz”

18.05.2020

Centralna uroczystość jubileuszowa obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża odbyła się 18 maja w parafii pod wezwaniem bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. 

– Św. Jan Paweł II zaprasza nas, abyśmy byli ludźmi prawego sumienia, które kieruje się Ewangelią, Bożymi przykazaniami, prawem naturalnym. Tylko wówczas można odnowić ludzkość, człowieka, życie rodzinne, małżeńskie, życie społeczne, gospodarcze, ekonomiczne, a także różne formy relacji politycznych czy międzynarodowych – mówił w trakcie homilii biskup Andrzej Jeż.

Biskup ordynariusz dodał, że każdy może wejść na ścieżkę świętego Jana Pawła II.

– Każdy z nas w swoim małym świecie może czynić tak wiele dobra. W czasach, w których żyjemy, w chwilach samotności, w zagrożeniu pandemią, w napięciach międzyludzkich, w niepewności jutra ujawnia się jacy naprawdę jesteśmy. Ujawniają się nasze słabości, ale ujawnia się także ogrom dobra, które możemy podjąć – mówił biskup.

W uroczystości wziął też udział abp Henryk Józef Nowacki, który podzielił się z wiernymi swoją refleksją związaną z osobą Jana Pawła II, którego znał osobiście, będąc wieloletnim dyplomatą Watykanu.

– Trudno mówić o nim, bo się jest bardzo małym, patrząc i rozważając tę sylwetkę. Patrzyłem na jego wielkość, piękno człowieczeństwa, świętość. Może sobie tego nieraz nie uświadamiamy, jakie bogactwo, jaki zaszczyt spotkał nas, nasz naród, że wydał takiego człowieka, że tym człowiekiem cały świat się zachwycił – mówił arcybiskup.

Parafianie przygotowywali się do jubileuszu poprzez trzydniowe rekolekcje, oparte na nauczaniu Papieża-Polaka, które wygłosił profesor UPJPII, ks. Ireneusz Stolarczyk.

W kościele udostępniono również wystawę przedstawiającą Karola Wojtyłę na rożnych etapach życia i posługiwania.

Posłuchaj:
Bp Andrzej Jeż
Abp Henryk Józef Nowacki
Anna Szczepanek, fot. ilustracyjne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN