Światowe Dni Młodzieży w Krakowie wciąż żywe wśród młodych

28.07.2020

4 lata temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Do Polski przybył wtedy papież Franciszek oraz 3 miliony pielgrzymów ze 187 krajów świata.

W tak zwanym Tygodniu Misyjnym poprzedzającym główne obchody w Krakowie, w diecezji tarnowskiej przebywało ponad 7 tys. osób, m.in. z Francji, Ukrainy, Niemiec, Kongo, Korei Południowej, Chile, Ekwadoru, Słowacji, Peru, USA, Włoch, Ugandy, Czadu, Boliwii a nawet z Syberii i Madagaskaru.

Kolejną rocznicę tego wydarzenia młodzież wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, ks. Marcinem Baranem, uczcili w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Dzisiaj w czwartą rocznicę rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie chcemy przede wszystkim dziękować Bogu za wszystko, co uczynił w naszych sercach – mówi ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– ŚDM to nie tylko wydarzenie w Krakowie, nie tylko wydarzenie w diecezji, ale też czas przygotowania i z perspektywy czasu patrząc, myślę, że to czas nawracania się, spotykania, poznawania, nie tylko siebie nawzajem i angażowania w różne inicjatywy, ale przede wszystkim czas budowania relacji z Jezusem. Czas zobaczenia tego, co papież Franciszek mówił w Krakowie, ze serce Boga jest miłosierne i czule, a nie tylko dyskiem, który zapisuje pewne rzeczy.

Do słynnych już wśród młodych słów papieża Franciszka wygłoszonych w Krakowie o niebezpiecznym paraliżu wśród młodych, którzy “pomylili szczęście z kanapą” nawiązywał Marcin Lewandowski, członek tarnowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

– Papież zakończył wtedy takim fajnym powiedzeniem “Wstań, idź!”. Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi, którzy gdzieś wtedy to słyszeli, to to w nich żyje. Dla mnie to było niezwykłe przeżycie – dwa lata przygotowań, potem ten dzień wspólnoty w Sączu. Ale niezwykły był dla mnie wyjazd do Krakowa, gdzie pojechałem już prywatnie, wziąłem swoich dwóch synów i spaliśmy pod gołym niebem, w sektorze oddalonym o hektary i w ogóle mi to nie przeszkadzało. To było dla mnie najważniejsze wtedy, jako taty, który stwarzał im kolejną okazję do usłyszenia pewnych wartościowych słów i mam nadzieję, że to wyda kiedyś plon i owoc.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa lub trzy lata w różnych częściach świata. Zapoczątkowane zostały z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1986 roku.

Kolejne ŚDM odbędą się w 2023 roku w Lizbonie.

Posłuchaj:
ks. Marcin Baran
Marcin Lewandowski
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN