Swoje życie poświęciła misjom – beatyfikacja Pauliny Jaricot

20.05.2022

Była założycielką Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Już w niedzielę w Lyonie odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot. W działalność dzieła, które założyła włączają się dziś tysiące wiernych także w diecezji tarnowskiej należących do róż różańcowych.

Paulina Jaricot żyła w latach 1799-1862, była córką francuskiego fabrykanta jedwabiu w Lyonie.

Jej dzieło rozprzestrzeniło się na cały świat i trwa w Kościele, służąc mu w jego misyjnym posłannictwie – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

– Paulina Jaricot miała trudną młodość, ale przyszedł czas nawrócenia i w wieku 17 lat zaczęła myśleć o zorganizowaniu pomocy dla misjonarzy w Chinach. Zachęciła do takiego wsparcia pracownice fabryki swojego ojca, proponując, by kobiety wpłacały na rozkrzewianie wiary drobną monetę, symboliczne sou, czyli nasze 20 groszy. Chodziło o to, żeby dużo ludzi zaangażowało się w pomoc dla misji. Taki też stał się system Dzieła Rozkrzewiania Wiary – dodaje.

W momencie śmierci Pauliny w samej Francji Dzieło miało 2 miliony 250 tys. członków.

Okazją do dziękczynienia za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot będzie dwudniowe modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Częstochowie w dniach 3-4 czerwca. To II Ogólnopolski Kongres Różańcowy oraz X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca.

Ponadto Papieskie Dzieła Misyjne organizują konkurs dotyczący założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, zatytułowany ‘Z Różańcem i Pauliną jesteśmy jedną drużyną’. Jest on skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. W kategorii ‘dzieci i młodzież” konkurs obejmuje wiersze, opowiadania, piosenki lub krótkie filmy zgodne z jego tytułem, natomiast w kategorii ‘dorośli” Papieskie Dzieła Misyjne czekają na konspekty lekcji lub nabożeństw dotyczących tematu konkursu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN