Synod diecezjalny przyjął dokumenty o liturgii i mediach

11.06.2022

O formacji liturgicznej, zaangażowaniu osób świeckich, rozwijaniu kultu Eucharystii poza Mszą św., a także o umożliwieniu wiernym częstego korzystania ze spowiedzi mówi synodalny dokument „Liturgia a chrześcijańskie życie”. Został on przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Drugi dokument, który trafił na sesję, jest zatytułowany “Dobra Nowina w mediach i przez media”. Jak mówi przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego ks. dr hab. Stanisław Garnczarski, dokument m.in. ma za zadanie ukazać piękno liturgii i ujednolicić praktyki liturgiczne.

– Liturgia jest piękna kiedy poprzez obrzędy, posługi celebransa i innych osób ukazujemy samego Chrystusa, kontemplujemy Go, medytujemy, odpowiadamy na Jego wezwanie, uwielbiamy Go, a przez to uświęcamy siebie. Celebrans nie może stawać w centrum Mszy. Problemem jest dziś „przegadanie” liturgii. Ksiądz myśli, że wszystko wyjaśni. Zostawmy Jezusowi sferę, żeby mógł działać na nas.

Dokument mówi m.in. o sakramentach, roku liturgicznym, muzyce kościelnej i służbie liturgicznej.

Członkami synodu są także osoby należące do Liturgicznej Służby Ołtarza, które cieszą się z tego dokumentu.

– Służymy przy ołtarzu, przygotowujemy liturgię, dbamy o jej przebieg. Dzięki liturgii można nauczyć się modlić prawdziwie – mówi Mateusz Góra prezes Liturgicznej Służby Ołtarza. Robert Bryg z zarządu LSO podkreśla, że był ministrantem, lektorem, a teraz jest ceremoniarzem i nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. – To jest bogactwo Kościoła, że świeccy mogą się angażować w liturgię – dodaje.

Dokument podkreśla także, że naglącym wyzwaniem duszpasterskim jest wprowadzenie i uczynienie naturalną praktyką w każdej parafii pogrzebu dzieci martwo urodzonych. Jak mówi członek Komisji Głównej Synodu i prezes Fundacji Opes 139 Joanna Sadowska, jest to bardzo ważny zapis.

– Jest coraz lepiej, ale nigdy dość przypominania, jakie prawa mają rodzice po stracie dziecka w wyniku poronienia. Bardzo się cieszę, że ten zapis jest w dokumencie. Jest to zrobione z myślą o rodzicach, ostatnie pożegnanie pozwala im lepiej przeżyć żałobę.

Synod przyjął także dokument “Dobra Nowina w mediach i przez media”. Przewodniczący Komisji ds. Mediów ks. prof. Michał Drożdż podkreśla, że media diecezjalne są dla Kościoła lokalnego cenną pomocą w szerzeniu Ewangelii i wartości religijnych. Dokument opiera się na trzech filarach: uczestnictwo, formacja i dialog.

– Uczestnictwo dotyczy naszej obecności w mediach katolickich i świeckich. Formacja to m.in. potrzeba kompetentnych ludzi. Trzeba nam fachowców w dziedzinie mediów. Bycie amatorem już nie wystarcza. Mówiąc o dialogu podkreślamy, że nie możemy się zamykać w przestrzeni tylko kościelnej, musimy wyjść do świata, być otwarci i życzliwi.

Dokument podkreśla także, że media diecezjalne powinny otoczyć szczególną troską chorych, cierpiących i starszych niosąc im duchową pociechę, pomagając znosić trudy cierpienia i podeszłego wieku.

Jak mówi członek synodu i dyrektor radia RDN ks. dr hab. Jan Bartoszek, wielkie znaczenie ma przede wszystkim transmisja Mszy św. i nabożeństw w diecezjalnym radiu.

– Radio diecezjalne m.in. wspiera duszpasterską działalność parafii, dlatego staramy się uczestniczyć w życiu parafialnym naszych wiernych zwłaszcza tych, którzy cierpią i chorują. Transmitujemy Msze św., jest Koronka, mamy modlitwę różańcową i różne nabożeństwa.

Wszyscy członkowie synodu byli za przyjęciem dokumentu o mediach. Natomiast podczas głosowania dokumentu o liturgii, 18 osób było przeciw. Podczas dyskusji ks. prof. Antoni Żurek mówił m.in. o pewnych brakach i proponował, aby odesłać go do poprawy. Ponadto duchowny zwracał uwagę na zapis, że rodzice i chrzestni są zobowiązani przed chrztem dziecka uczestniczyć w kilku katechezach.

– To jest jakieś życzenie, które jest niemożliwe. Chrzestni zazwyczaj przyjeżdżają w ostatnim dniu na uroczystość, więc przez kilka dni nie dadzą rady uczestniczyć w katechezach, a w swoich parafiach też nie będą chodzić. Tę kwestię należy inaczej rozwiązać, może jakąś literaturę im dostarczyć wcześniej. Zwróciłem też uwagę na zaświadczenia, które mają mieć chrzestni.

Synodalnym dyskusjom przysłuchuje się biskup tarnowski Andrzej Jeż, który ostatecznie zdecyduje, co stanie się prawem diecezjalnym.

– Jestem wdzięczny za dopowiedzenia, uwagi, propozycje, postulaty, które spływają do synodu od wielu lat. Mamy teraz sesję plenarną, więc ona kieruje się formalnymi działaniami. Dyskusja to synodowanie, każdy może się wypowiedzieć. To wprowadza poczucie odpowiedzialności za Kościół.

Sesja plenarna odbyła się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Uczestniczyło w niej ponad 260 osób z całej diecezji.

Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN