Synod chce ujednolicenia liturgii podczas udzielania sakramentu małżeństwa

19.06.2018

To m.in. cel instrukcji, która ma być wkrótce opracowana. Może to być jeden z pierwszych owoców V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

– Jest postulat przygotowania specjalnego dokumentu, bo obserwujemy wiele nadużyć – mówi ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej. – Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni, trzeba by może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być w trakcie liturgii używane – wyjaśnia ks. Andrzej Turek.

Na ten temat rozmawiano podczas drugiego spotkania Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Podczas obrad podsumowano też pierwsze spotkania Komisji synodalnych.

Komisja Główna z aprobatą odniosła się do propozycji odrodzenia w diecezji tarnowskiej III niedzieli września jako niedzieli medialnej.

– Chodzi o refleksję na temat miejsca i roli mediów masowych we współczesnym życiu oraz o modlitwę w intencji ludzi mediów; być może udałoby się także zaszczepić ideę tzw. ‘Białego Tygodnia”– czyli zachęcić diecezjan, aby w jakimś okresie ograniczyli korzystanie z telewizji czy internetu, a zyskany w ten sposób czas przeznaczyli na pogłębienie relacji z Bogiem i rodziną – dodaje ks. Turek.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN