Tablica upamiętniająca zamordowanych kapłanów odsłonięta [ZDJĘCIA]

08.09.2018

Biskup Andrzej Jeż poświęcił tablicę upamiętniającą kapłanów diecezji tarnowskiej zamordowanych w czasie II wojny światowej. Znalazło się na niej 29 nazwisk księży, którzy zginęli głównie w obozach koncentracyjnych.

– To historia naszej diecezji, zapisana krwią i męczeństwem – mówią wierni. – Bardzo dobrze, że taka tablica powstała. Nie widziałem, by była taka tablica upamiętniająca zamordowanych przez hitlerowców kapłanów. Do przodu trzeba iść zawsze i trzeba wszystko wiedzieć. Bo może kiedyś moje wnuki mogą mnie o tą historię zapytać, to będę wiedziała co odpowiedzieć. Słyszało się nie raz, że wielu księży straciło życie, szczególnie w Oświęcimiu. Oni byli bardzo represjonowani w czasie okupacji – dodaje.

Dla diecezji tarnowskiej strata kapłanów w czasie okupacji hitlerowskiej była znacząca. – Przede wszystkim ginęli księża znaczący dla naszej diecezji – mówi historyk ks. dr Ryszard Banach. – W Tarnowie było to bardzo odczuwalne. Powstała lista kapłanów męczenników w czasie drugiej wojny światowej. Księża się starali jakoś wypunktować i wypisać. Ale nigdy nie była kompletna. Wciąż wielu było odnajdywanych – dodaje ks. Banach.

Nasza historia i patriotyzm zobowiązuje nas do upamiętnienia kapłanów, którzy oddali życie za wiarę. – Jesteśmy częścią budowli, która powstaje na fundamentach – mówi ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. – Począwszy od początku ludzkości jest ten podkład zasadniczy. Każdy następny okres historyczny jest tą warstwą, na której buduje się coś następnego i współczesność. Dziś składamy ofiary przez to, że wbrew naciskowi ideologii, wychowujemy dzieci w kontekście Ewangelii i przykazań – dodaje bp Jeż.

Tablica upamiętniająca 29 zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej kapłanów, została odsłonięta i poświęcona przez bpa Andrzeja Jeża. Znajduje się ona w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w tarnowskiej Bazylice Katedralnej.

 

Posłuchaj:
Wierni
ks. dr Ryszard Banach
bp Andrzej Jeż
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN