Tarnowska pielgrzymka znów w formie sztafety

16.06.2021

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę zostanie zorganizowana w formie sztafety – ogłoszono podczas spotkania zarządu i przewodników PPT w Zabawie.

Kolejne grupy będą przemierzały trasę, a na koniec dnia pątnicy wrócą do domu. Na drugi dzień następni pielgrzymi przejmą sztafetowy odcinek w kierunku Częstochowy.

– Nie możemy jeszcze wszyscy pójść przez dziewięć dni – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT na Jasną Górę.

– Kierujemy się zarządzeniem Głównego Inspektora Sanitarnego. Specyfika naszej pielgrzymki polega na tym, że większość uczestników nocuje w domach u mieszkańców. To nam nadal uniemożliwia wyjście na trasę w dotychczasowej formie. Bardzo byśmy pragnęli iść przez dziewięć dni, ale biorąc pod uwagę odpowiedzialność za pielgrzymów i tych, którzy nas przyjmują zdecydowaliśmy, że pielgrzymka odbędzie się w formie sztafety – dodaje.

– Mimo że to będzie tylko jeden dzień w drodze, można dobrze przeżyć ten czas rekolekcji – mówi ks. Damian Kurek, przewodnik mieleckiej grupy nr 17 św. Rafała.

– Idzie się jeden dzień, ale trzeba ofiarować ten trud, modlitwy w intencji, którą mamy. Dla Pana Boga forma pielgrzymki nie jest może tak bardzo ważna. Ważne, że chcemy to przeżyć jak najlepiej w konkretnej intencji – podkreśla przewodnik grupy.

Pątnicy w pozostałe dni mają się spotykać w kościołach na Mszy św. i łączyć z apelami na trasie.

Będą mogli również realizować program dnia korzystając z transmisji radiowych i internetowych oraz specjalnej aplikacji pielgrzymkowej w telefonie.

Zapisy prowadzić będą księża przewodnicy danej grupy lub wyznaczone przez niego osoby.

XXXIX PPT na Jasną Górę odbędzie od 17 do 25 sierpnia pod hasłem ‘Eucharystia daje życie”. O Mszy św. mówić będzie na szlaku ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Chciałbym, żebyśmy w czasie tej pielgrzymki przeszli Mszę św. krok po kroku, zaczynając od znaku krzyża na rozpoczęcie aż po końcowe błogosławieństwo. Te poszczególne części Mszy św. będziemy omawiali w czasie homilii, konferencji a także na apelach – dodaje.

Ks. Roman Majoch, kierownik trasy mówi, że 17 sierpnia po Mszy św. pielgrzymi pójdą w stronę Klikowej, tak jak w ubiegłym roku.

– Po wyjściu z Tarnowa pójdziemy w stronę Żabna i Zabawy. To będzie pierwszy dzień naszego wędrowania. Później trasa tradycyjnie będzie prowadziła w kierunku Proszowic, Racławic, Miechowa i Żarnowca – mówi ks. Majoch.

Pielgrzymka rozpocznie się 17 sierpnia Mszą św. w katedrze o 7.30. Będzie transmitowana przez radio RDN.

W ostatnim dniu wszyscy spotkają się przy katedrze w Częstochowie, aby alejami dojść na Jasną Górę i stanąć przed obliczem Czarnej Madonny.

Za rok pielgrzymka ma być jubileuszowa i jej organizatorzy mają nadzieję, że odbędzie się już w tradycyjny sposób.

W łączności z PPT pomoże Radio RDN. Nasza ekipa wyruszy na szlak, by relacjonować pielgrzymkę.

Posłuchaj:
ks. Zbigniew Szostak
ks. Damian Kurek
ks. Michał Dąbrówka
ks. Roman Majoch
Ewa Biedroń, wideo. Piesza Pielgrzymka Tarnowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN