Teologia to więcej niż studia

27.05.2022

Wiek nie powinien przeszkodzić w realizacji planów – przekonuje pani Anna, która w wieku 58 lat rozpoczęła studia na pierwszym roku wydziału teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II sekcja w Tarnowie.

Jak przekonywała w Pulsie Regionu na antenie Radia RDN, dla niej jest to nie tylko spełnienie marzeń, ale też forma pogłębiania swojej wiary.

– Ja jestem tak przepełniona radością, ja się tu odnalazłam, studia teologiczne to są najpiękniejsze studia, jakie istnieją. Teologia jest mi bardzo potrzebna, dużo więcej mogę się dowiedzieć, niż w normalnym życiu i mogę podejść do wiary z większym szacunkiem. Zawsze mówiłam, że ja mam dwie kieszenie, w jednej mam rozum, w drugiej wiarę. Do tej drugiej częściej zaglądam, a teologia jest mi do tego potrzebna.

Zdaniem Moniki, studia można łączyć z pracą i domem.

– Też się zastanawiałam, co robić w życiu. Mam 40 lat, męża, dziecko i miałam opory, czy iść, czy nie iść, podjęłam tę decyzję i jestem bardzo szczęśliwa, uważam, że to była jedna ze słuszniejszych decyzji w moim życiu, nie żałuję, naprawdę polecam, bez względu na wiek, bez względu na okoliczności, ludzie tutaj są u nas na kierunku, którzy pracują, ale jakoś dają radę.

Dla części studentów teologia jest już kolejnym kierunkiem studiów. Jak tłumaczą, to daje im większe możliwości zawodowe.

– Szkoła byłaby idealna, praca z dziećmi od zawsze dla mnie była ważna, bo ogólnie lubię dzieci, lubię z nimi pracować i uważam, że w szkole jako nauczyciel religii sprawdziłbym się idealnie. – Po tym kierunku można iść w wiele dróg, nie tylko uczyć w szkole, można sprawdzić się w różnych miejscach, np. praca w radiu – przekonywali studenci Dominik i Anna.

Są to studia pełne 5-letnie magisterskie. Studenci zgłębiają wiedzę m.in. z historii filozofii, metafizyki, psychologii, historii Kościoła, czy łaciny.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN