Tropią w Tarnowie ślady wiary. Młodzi tworzą filmy o religii i kulturze

29.07.2021

Tajemnice zakamarków tarnowskiej Katedry, ślady judaizmu, sekrety tarnowskich protestantów, a nawet… echa islamu – młodzież KCEM Kana we współpracy z Synaj TV realizuje cykl filmów Ślady wiary w Tarnowie.

Filmy powstają w ramach projektu Centrum Systemowego Rozwoju KANA, a dokładnie podczas spotkań medialnych dla młodzieży.

Mówi prowadząca projekt Dagmara Leszkiewicz.

– Pomysł wziął się od tego, że od kilku lat interesuję się różnymi kulturami, a jak wiadomo, religia z kulturą jest nierozłączna, jest jej częścią. Nie zdajemy sobie też sprawy, chodząc po ulicach naszego Tarnowa, jak wiele historii, kultur, religii tu się przeplatało. Tego nie wiemy, tego się nie uczy w szkołach. Warto wiedzieć, bo na świat trzeba patrzeć z różnych perspektyw, ale też docenić nasze miasto – podkreśla.

Z kolei Klaudia Tarczoń, redaktor naczelna Synaj TV, która realizuje projekt od strony technicznej, mówi, że plany na przyszłość diecezjalnej telewizji są ambitne.

– Synaj TV to taka młodzieżowa redakcja, której najważniejszym celem jest rozwój i rozrost. Z otwartymi ramionami przyjmujemy wszystkich młodych, którzy mają pasję dziennikarską, którzy chcieliby w tym obszarze się rozwijać. Planowana jest seria warsztatów, które obejmą swoim zasięgiem całą diecezję. Niezmiernie się cieszę, kiedy pojawiają się młode osoby, które deklarują chęć zaangażowania się i współpracy, bo o to chodzi w tym wszystkim – tłumaczy.

W ramach projektu realizowane będą jeszcze trzy cykle filmów poświęcone postaciom historycznym związanym z Tarnowem, filmom nagradzanym podczas Tarnowskiej Nagrody filmowej oraz szeroko pojętej tarnowskiej kulturze.

Posłuchaj:
Dagmara Leszkiewicz
Klaudia Tarczoń
Hubert Motyka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN