Trwa Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

15.11.2020

W tym roku Zabawa jest gospodarzem europejskich, centralnych uroczystości dnia pamięci ofiar wypadków drogowych.

Niedzielne obchody w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny zaczęły się od oratorium ku pamięci zmarłych w wypadkach drogowych. Chwilę potem w tej samej intencji została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz kierowców ks. Damian Migacz.

– Bojaźń Boża to także lęk przed cierpieniem swoich najbliższych – mówił w kazaniu ks. Damian Migacz

– W tych dniach listopadowych zastanawiamy się nad przemijalnością życia. Kiedy gromadzimy się co roku w tym miejscu, przywołujemy każdą z tych osób indywidualnie na pamięć. Każda z tych osób miała swoje życie, bliskich, znajomych. Miała postanowione życiowe cele. Czasami być może byli w tym życiu zagubieni i nieodpowiedzialni za swoje życie i życie innych. Każda z tych osób pozostawiła jednak po sobie ślad.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem ofiar wypadków drogowych ‘Przejście”. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Pod pomnikiem zostało zapalone światło pamięci, a także posadzone kolejne drzewo upamiętniające wszystkich, którzy w ostatnim roku stracili życie na drogach.

– Musimy robić wszystko, aby wypadki drogowe na polskich drogach stały się przeszłością – mówił sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

– Dzisiaj ten dzień nas, służbę bezpieczeństwa w ruchu drogowym zmusza do refleksji nad jeszcze bardziej wzmożonymi działaniami, które mają się przyczynić do tego, aby na polskich drogach już nigdy nikt nie zginął. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli się spotkać tylko po to, aby wspominać historyczne zdarzenia drogowe, a nie myśleć o nowych.

Na polskich drogach w ostatnim roku zginęło 2909 osób.

Ostatnim akcentem niedzielnych obchodów w Zabawie będzie zapalenie światła pamięci o godzinie 19.

Posłuchaj:
ks. Damian Migacz
Konrad Romik
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN