Tydzień modlitw o powołania. ‘Trzeba się zbuntować’

12.05.2022

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wieczorem pokłoni się Matce Bożej na Jasnej Górze. Alumni i kapłani – moderatorzy z tarnowskiego seminarium będą dziękować za 200 lat uczelni. Pielgrzymka odbywa się w tygodniu modlitw o powołania.

– Dla mnie to czas zawierzenia się Panu Bogu i Matce Bożej. Będę się modlił o nowe powołania i o dobre przeżycie zbliżających się święceń – powiedział kleryk piątego roku Adrian Heretyk, który przygotowuje się do święceń diakonatu. – Główna intencja to modlitwa o powołania. Będę się też modlił o dobre przeżycie rekolekcji, które już się zbliżają, za moich współbraci diakonów, a także o to, żeby kiedyś dobrze służyć diecezji, tam gdzie pośle mnie Ksiądz Biskup. Będziemy prosić o opiekę Matki Bożej, która jest też matką kapłanów – dodaje diakon Dawid Basta.

O 21.00 wspólnota WSD zgromadzi się w kaplicy cudownego obrazu na apelu jasnogórskim. W programie pielgrzymki z okazji 200-lecia tarnowskiego seminarium są także Licheń, Gniezno, Poznań i Kalisz. W sobotę do Gniezna przyjedzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, aby przewodniczyć Mszy św.

Alumni, którzy w tygodniu modlitw o powołania do służby w Kościele byli gośćmi audycji Rozgryźć Kościół radzili młodym, żeby z odwagą odpowiadali na głos powołania.

– Ta odpowiedź nie jest łatwa, bo wiele czynników rozprasza. Młodzi mają w sobie chęć powołania, ale rezygnują, bo coś innego ich zaciekawi – podkreśla kleryk Adrian Heretyk. – Bp Andrzej Jeż na naszych obłóczynach mówił, że młodzi ludzie wybierając drogę powołania muszą się zbuntować. To, że idę na drogę rozeznawania powołania kapłańskiego czy zakonnego jest swoistym buntem wobec świata, ale jest też przyjęciem darów, które chce mi dać Pan Jezus – dodaje diakon Dawid Basta.

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie. Są już także kandydaci do kapłaństwa.

Pierwszy termin egzaminu wstępnego odbędzie się 9 lipca, a drugi 10 września.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN