W tym roku święcenia kapłańskie nie odbędą się w Katedrze

12.05.2020

Zaplanowane na 30 maja świecenia prezbiteratu, ze względu na rządowe ograniczenia, nie odbędą się tradycyjnie w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.

To pierwsza taka sytuacja od czasów wojny.

W tym roku wyjątkowo odbędą się w parafii bł. Karoliny w Tarnowie – mówi ks. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

– Jest to największy kościół w naszej diecezji, więc spokojnie te święcenia będą się mogły odbyć w jednym terminie. Mamy 20 kandydatów do święceń prezbiteratu, więc wszyscy przyjmą je w jednym czasie. Oczywiście limity osób będą zachowane, nawet pozostali klerycy nie będą mogli wziąć udziału. Będą się łączyć przez transmisję on line, siedząc na auli seminaryjnej.

Według rządowych wytycznych, tarnowski kościół pod wezwaniem bł. Karoliny Kózkówny, w dolnej i górnej kondygnacji może pomieścić łącznie 250 osób, podczas gdy katedra jedynie 50.

Neoprezbiterzy będą musieli również wziąć pod uwagę panujące warunki i obostrzenia dotyczące swoich kościołów parafialnych, organizując Msze Święte Prymicyjne. Tradycyjnie przypadają one na najbliższą niedzielę po święceniach kapłańskich.

Podobną formę będą miały święcenia diakonatu, które 23 maja odbędą się w dwóch miejscach diecezji – Łęgu Tarnowskim i Jodłowej.

– Święcenia będą odbywać się według obostrzeń zewnętrznych, będzie zachowana liczba miejsc, które są dozwolone, więc przyszli diakoni, znając te realia, muszą ograniczyć liczbę gości do najbliższej rodziny. Praktycznie do rodziców i rodzeństwa – dodaje ks. Jacek Soprych.

W najbliższą niedzielę 15 kandydatów do święceń diakonatu rozpocznie tygodniowe rekolekcje przygotowujące do tego wydarzenia. Poprowadzi jest ojciec duchowny tarnowskiego seminarium, ks. Adam Kumorek.

Święceń diakonatu kandydatom udzielą biskupi pomocniczy – bp Leszek Leszkiewicz i bp Stanisław Salaterski, święceń kapłańskich natomiast biskup ordynariusz Andrzej Jeż.

Posłuchaj:
ks. Jacek Soprych
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN