Uczcili 140. rocznicę urodzin bł. Romana Sitko

31.03.2020

Choć oficjalne uroczystości zaplanowane na 29 marca w Czarnej Sędziszowskiej zostały odwołane, Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie nie zapomniało o urodzinach swojego patrona.

Była modlitwa, Msza Święta, a nawet urodzinowy tort.

– Planowaliśmy uroczystości w Czarnej Sędziszowskiej w ubiegłą niedzielę, by uroczyście wraz z parafią świętować i dziękować za dar życia błogosławionego rektora Romana. Z racji epidemii i tego, że nie ma w seminarium kleryków uroczystości przebiegały dość skromnie. Wraz z księżmi przełożonymi celebrowaliśmy osobną Mszę Świętą z formularza o błogosławionym Romanie, pojawił się nawet później urodzinowy tort – mówi ks. Jacek Soprych, rektor tarnowskiego seminarium.

Ks. Roman Sitko, pochodzący z Czarnej Sędziszowskiej był kapłanem diecezji tarnowskiej. Od 1936 roku pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Aresztowany w 1941 roku wraz z dwoma księżmi przełożonymi i grupą alumnów, wziął całą odpowiedzialność na siebie.

Zginął śmiercią męczeńską 12 października 1942 roku w obozie Auschwitz-Birkenau. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Posłuchaj:
ks. Jacek Soprych
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN