W Łękawce upamiętnią ks. kpt. Walentego Mroza

17.10.2021

To bohater gminy Tarnów – tak o ks. kapitanie Walentym Mrozie – mówi radiu RDN proboszcz w Łękawce, ks. Czesław Bachula.

We wtorek, 19 października w szkole w Łękawce odbędą się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych poświęcone przede wszystkim ks. Mrozowi z Woli Rzędzińskiej, kapelanowi WP w czasie wojny 1920 roku, uczestnikowi Bitwy Warszawskiej. W uroczystości weźmie udział bp Stanisław Salaterski, uczeń księdza Mroza.

Ksiądz Walenty Mróz urodził się w 1889 roku w Woli Rzędzińskiej. Spoczywa na miejscowym cmentarzu – przypomina ks. Czesław Bachula.

– To kapłan z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony w trudnych latach terroru. Będąc młodym wikariuszem został zmobilizowany w czasie wojny polsko – bolszewickiej i przeszedł cały szlak bojowy, jako kapelan towarzysząc żołnierzom w najkrwawszych bitwach. W czasie II wojny światowej był proboszczem parafii w Porębie Radlnej, w skład której wchodziła Łękawka. Biegle mówił po niemiecku, ukrywał Żydów, współpracował z Armią Krajową – dodaje.

We wtorek, 19 października o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łękawce pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego.

Następnie uczestnicy przejdą do budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie będzie upamiętnienie ks. kpt. Walentego Mroza pamiątkową cegiełką w Muralu Kapłanów Niezłomnych. Zaplanowano także panel dyskusyjny poświęcony Kapłanowi.

Posłuchaj:
ks. Czesław Bachula
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN