W niedzielę poświęcenie organów w Dąbrowie Tarnowskiej – transmisja w radiu RDN

12.05.2021

To unikalny skarb na muzycznej mapie kraju – mówią znawcy tematu. Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ma nowe 38-głosowe organy.

Instrument jest unikatowy – podkreśla organista dr hab. Tomasz Orlow, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

– Opisywanie brzmienia organów jest trudnym zadaniem, ale jest możliwe. Te organy zostały ukształtowane w oparciu o koncepcję instrumentu romantycznego, niemieckiego. Przywołuje to konkretny typ brzmienia instrumentu, który miał w swoim założeniu nawiązywać do XIX- wiecznej wielkiej orkiestry symfonicznej – dodaje improwizator i organolog.

Parafia planowała, że prace nad budową instrumentu potrwają cztery lata, ale dzięki ofiarności wiernych organy powstały w ciągu 2,5 roku – mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Wyjątkowo pięknie brzmią, mają ciepły głos. Już dzisiaj wiemy, że liturgia, której towarzyszą te organy jest głębiej przeżywana i bardziej wzniosła. Na takie organy nasza parafia czekała pięćdziesiąt sześć lat, bo tyle minęło od konsekracji kościoła parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej – podkreśla ks. Cyran.

Organy poświęci biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w niedzielę, 16 maja o godzinie 11.00. Liturgia i koncert organowy będą transmitowane w radiu RDN.

W przyszłości planowane są kolejne koncerty organowe.

Więcej o organach oraz galeria zdjęć:

Organy-orkiestra w kościele w Dąbrowie Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

Posłuchaj:
Tomasz Orlow
ks. Stanisław Cyran
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Sylwester Brzeźny
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN