W sanktuarium w Zabawie powstaje Kaplica Świętej Rodziny!

16.04.2021

Centralnym punktem w pomieszczeniu obok kościelnej wieży będzie namalowany w 1930 r. obraz św. Rodziny autorstwa Jana Bąkowskiego.

Impulsem dla powstania kaplicy było ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Rodziny, który potrwa do czerwca 2022 r.

– Ojciec Święty Franciszek, on jest pomysłodawcą tego, że w Zabawie będzie Kaplica Świętej Rodziny, ponieważ ogłosił rok Świętej Rodziny i dla mnie to był jednoznaczny sygnał, że jest to ten czas, ten moment, w którym obraz Świętej Rodziny z sanktuarium w Zabawie znajdzie swoje najlepsze miejsce – mówi kustosz Sanktuarium bł. Karoliny, ks. Zbigniew Szostak.

Całość utrzymana jest w prostej stylistyce – cegła, drewno (czerwony dąb), lampki oliwne. Kolorytem nawiązuje do rdzawego odcienia warkocza bł. Karoliny, starych cegieł kościoła i okolicznych pól.

Autorką wystroju nowej kaplicy jest architekt wnętrz Marzena Wójciak. “Skupienie, kontemplacja, prostota.” – określa styl wnętrza sama projektantka.

– Jedno nawiązanie to jest jakby takie nawiązanie, gdzie my jesteśmy – w domu w Nazarecie, u Świętej Rodziny. Czyli meble są proste, drewniane, ze szlachetnego materiału, ale ogromnie proste. Myślę, że prostota to jest taka wiodąca rzecz, no i nawiązania do tego, jaki jest kościół, jaka jest ta ziemia dookoła. Skupienie albo kontemplacja, prostota – trzy takie słowa mi przychodzą do głowy.

Restauracji niemal stuletniego obrazu podjął się Maciej Kowal, studiujący konserwację zabytków w Toruniu, który przywraca dawną świetność dziełu Jana Bąkowskiego.

Jak przyznaje konserwator, pracy przy tym jest sporo, choć zbliża się już do końca renowacji.

– Zostało tylko dokończyć retuszowanie ubytków. Obraz jest dosyć mocno zniszczony, dużo rozdarć, przetarć, zabrudzeń bardzo dużo oraz zagięć płótna, bo obraz był naprawdę źle przechowywany. Płótno było zagięte, zawinięte pod ramą. No i trzeba to było wszystko wyprostować, wszystkie dziury zreperować no i uzupełnić wszystkie ubytki zaprawy i warstwy malarskiej.

Kaplica ma służyć modlitwie wspólnotowej i indywidualnej, rozmowom, modlitwom wstawienniczym oraz spowiedzi. Będzie tu też prezentowany odrestaurowany modlitewnik bł. Karoliny. Na pulpicie leżeć ma Pismo Święte, z którego każdy, kto wejdzie do kaplicy, będzie mógł skorzystać, by w atmosferze Nazaretańskiego Domu kontemplować Słowo Boże.

Co ciekawe, będzie to też miejsce, w którym mamy będą mogły nakarmić i przewinąć swoje maleństwo, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub przebywać z płaczącym i marudzącym dzieckiem podczas nabożeństwa.

Oficjalne, uroczyste oddanie kaplicy do użytku wiernych planowane jest na 18 listopada, dzień liturgicznego wspomnienia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

Postęp prac przy Kaplicy Świętej Rodziny można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie: http://sanktuariumzabawa.pl/index.php/pl/15-pl/aktualnosci/1019-prace-przy-kaplicy-sw-rodziny

Posłuchaj:
ks. Zbigniew Szostak
Marzena Wójciak
Maciej Kowal
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN