‘W tej świątyni mówią wieki’. Rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej

28.01.2022

Będą nieszpory i Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża – tak w sobotę zostanie upamiętniona rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej w Tarnowie. Będzie to liturgiczne święto w diecezji tarnowskiej, a w katedrze uroczystość. W tym dniu można zyskać odpust zupełny.

Jak mówi proboszcz ks. Adam Nita, katedra to pierwszy kościół w diecezji, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia.

– Kościół katedralny w Tarnowie jest najważniejszym zabytkiem w mieście i regionie. To ośrodek, który promieniuje na cały Tarnów. Wchodząc do katedry można powiedzieć, że mówią wieki. Tutaj można spotkać się z historią Tarnowa i Polski. W świątyni mamy niepowtarzalne zabytki architektoniczne, są słynne w Polsce i nie tylko. To największe pomniki nagrobne właścicieli Tarnowa – Tarnowskich i Ostrogskich – podkreśla proboszcz parafii.

W sobotę o 18.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Pół godziny wcześniej będą nieszpory. Na Mszę św. została zaproszona kapituła katedralna.

Przez lata kościół katedralny był jedyną parafią w Tarnowie i w tej świątyni modlili się mieszkańcy całego miasta i okolic. Także dziś do katedry przychodzą ludzie z całego Tarnowa i regionu, żeby się wyspowiadać, adorować Najświętszy Sakrament. Od ponad 3 lat w świątyni trwa adoracja przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Katedra jest także sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Dużym kultem cieszy się łaskami słynąca, barokowa figura Matki Boskiej Bolesnej.

Powstanie parafii w Tarnowie wiąże się z lokacją miasta. Wobec braku dokumentów erygujących parafię, przyjmuje się, że kościół parafialny na terenie miasta został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w., taka bowiem była ówczesna praktyka kościelna, że w obrębie murów miejskich erygowano parafię i budowano kościół zapewniając opiekę duszpasterską mieszkańcom miasta. Kościół wzniesiony w Tarnowie od początku nosił wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN