W tym roku orszaki Trzech Króli jedynie symbolicznie

05.01.2021

W Krynicy zamiast tradycyjnego świętowania będzie koncert kolęd online.

Wydarzenie odbędzie się o 19:00 – mówi Katarzyna Zygmunt, jeden z organizatorów Orszaku trzech Króli w Krynicy – Zdroju. – Akcent w postaci rozdawania śpiewników i koron, będzie przeprowadzone w samo święto Trzech Króli Objawienia Pańskiego, i po mszach świętych w wyznaczonych godzinach członkowie Infinitas Klub Hokejowy KTH po mszach świętych w czterech parafiach będą rozdawać korony i śpiewniki oczywiście z zachowaniem reżimu i odległości.

Korony i śpiewniki będą rozdawane w parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pw św. Antoniego Padewskiego i w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W Nowym Sączu, symbolicznie Trzech Króli odda pokłon Jezusowi w szopce przy Bazylice. Trzej Królowie przy śpiewie kolęd przejdą od sądeckiego zamku do bazyliki Przemienienia Pańskiego, gdzie zatrzymają się przy dzwonnicy. Następnie Trzej Królowie będą uczestniczyć we Mszy Świętej w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty.

– Organizatorzy jednak podjęli taką decyzję, by tradycji stało się zadość, może parę osób tylko się przemieszczać, stąd też Trzej Królowie wyruszą spod zamku o godzinie 11:30 i przejdą ulicami do bazyliki. Na placu Kolegiacki. pod dzwonnicą mamy taką szopkę na zewnątrz, tam oddadzą pokłon Panu Jezusowi i potem udadzą się na Mszę świętą do bazyliki na godzinę 12:00 – mówi ks. Jerzy Jurkiewicz, kustosz Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W Limanowej i Grybowie corocznego orszaku nie będzie.

Co roku wierni w tym dniu wspominają Mędrców, którzy zmierzali do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.
W trakcie orszaku odtwarzane były sceny z Pisma Świętego, śpiewane kolędy i pastorałki. Także uczestnicy zakładali na głowy korony, symbole przedstawiające trzech Króli.

Posłuchaj:
Katarzyna Zygmunt
ks. Jerzy Jurkiewicz
Karolina Średnicka, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN