Wiara przekazywana z pokolenia na pokolenie – to sekret pobożności dekanatu Ujanowice

09.01.2019

Wierni z dekanatu Ujanowice w gminie Laskowa (powiat limanowski) są najbardziej pobożni w Polsce. Frekwencja na niedzielnej Mszy świętej 21 października 2018 roku, była bliska 100%. Właśnie w tym dniu – tym razem zbiegło się to w czasie z pierwszą turą wyborów samorządowych – co roku liczy się wiernych w kościołach katolickich. W ogólnopolskich statystykach Ujanowice wybijają się na początek rankingu nie pierwszy raz, ale tym razem padł tu rekord.

Jak przekonują wierni: – To dlatego, że wiara jest tutaj przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziś jest dzień powszedni, więc osób w kościele jest mniej, ale na roraty w adwencie kościół był wypełniony po brzegi. Kościół mamy piękny, księża dobrze się nami opiekują.

Myślę, że to jest też dziedzictwo ks. proboszcza Bernardyna Dziedziaka, który tu był dziekanem. On podłożył podwaliny – mówią nasi rozmówcy.

Parafianie modlą się teraz o wyniesienie na ołtarze ks. Bernardyna Dziedziaka, wieloletniego proboszcza parafii Ujanowice. Jak przekonują, kapłan zrobił wiele dla lokalnej społeczności. Modlitwy w tej intencji można usłyszeć w kościele pw. św. Michała Archanioła i podległych pod parafię kaplicach w Sechnej i Strzeszycach.

Obecny proboszcz ks. Wiesław Dzięgiel dodaje, że coroczne statystyki dotyczące frekwencji przynoszą sporo radości. – To trwa od momentu, gdy przyszedłem do tej parafii. Razem z wikariuszem, dokładamy wszelkich wysiłków, by pilnować życia sakramentalnego. Dużo parafian przyjmuje Komunię świętą, przystępuje do sakramentu pokuty. To przekłada się na atmosferę w relacjach rodzinnych. Widzimy to też teraz, podczas kolędy.

Najnowsze dane przedstawił Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Tarnowskiej. Pokazują one, że w dekanacie Ujanowice w niedzielę do kościoła chodzi aż 99,2% mieszkańców. W ogólnopolskich statystykach najlepiej wypada też cała diecezja tarnowska. W tym roku w Mszach św. uczestniczyło 71,8 %. wiernych, a 27 % przyjmuje Komunię Świętą.

Z danych zebranych przez kurię wynika, że dużo ludzi chodzi do kościoła także w dekanacie Grybów i dekanacie Limanowa. W obydwu przypadkach to ponad 65% mieszkańców.

Więcej o liczeniu wiernych przeczytacie poniżej.

Ile osób chodzi do Kościoła? – znamy najnowsze dane

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS) - Grzegorz Sus
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN