Wielki Czwartek ważnym dniem dla księży

29.03.2018

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił również sakrament kapłaństwa. Idea Dnia Kapłańskiego polega na całkowitym poświęceniu i ofiarowaniu jednego dnia w miesiącu Zbawicielowi, przez ręce Jego Najświętszej Matki w intencji uświęcenia wszystkich kapłanów i kandydatów do życia kapłańskiego oraz zakonnego.

To szczególny dzień w roku, bo właśnie w Wielki Czwartek jest obchodzona pamiątka dwóch sakramentów – Eucharystii i kapłaństwa. Te dwa sakramenty są ze sobą ściśle związane i jest to jedna z podstaw katolickiej  wiary.

– Spodobało się właśnie tak Panu Bogu czynić pomoc człowiekowi, bardzo konkretną – mówi ks. Janusz Faltyn z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu.  – Pozostał z nami w takim małym, skromnym kawałku chleba i pojawia się codziennie poprzez tajemnice kapłaństwa. Pokazuje, że kapłaństwo to przede wszystkim służba dla ludzi.
Kapłan w życiu chrześcijan odgrywa ważną rolę – podkreśla ksiądz.

W ten szczególny dzień katolicy ofiarują modlitwę, Komunię świętą i dobre uczynki w intencji kapłanów. Inicjatorem idei Dnia Kapłańskiego był w 1931 roku salwatorianin ks. Paschalis Schmid.

Posłuchaj:
ks. Janusz Faltyn
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN