Wspomnienia o arcybiskupie Józefie Życińskim

09.02.2018

W sobotę siódma rocznica śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego – człowieka dialogu broniącego niezależności Kościoła. Dla ks. prof. Michała Hellera był on przede wszystkim kapłanem serdecznym, miłosiernym i dostrzegającym drugiego człowieka.

Józef Życiński był biskupem tarnowskim od 4 listopada 1990 roku do 14 czerwca 1997. – W tym czasie wspierał osoby potrzebujące i studentów – wspomina ks. prof. Michał Heller. – Był wspaniałym człowiekiem, przede wszystkim ludzkim i miłosiernym. Dostrzegał potrzeby drugiego człowieka. Jak był dziekanem na wydziale filozoficznym, to bardzo dużo pieniędzy dawał studentom. Ale tak mądrze je przekazywał. Rozeznawał, którzy są najbardziej potrzebujący – dodaje ks. Heller.

Bardzo często wspominam arcybiskupa Życińskiego, gdy pracuję – mówi ks. prof. Michał Heller. – To wszystko dzięki pamiątce, którą otrzymałem po jego śmierci – dodaje. – Po jego śmierci, osobisty sekretarz przekazał mi wieczne pióro, którym abp Życiński często pisał. On wolał wieczne pióra od długopisów. Ilekroć mam pisać jakiś ważniejszy tekst, to sięgam po to pióro. Wtedy zawsze mi się przypomina jego osoba. Tak mi się wydaje, że w jakimś sensie kontynuuję jego pracę – wspomina ks. Heller.

Abp Józef Życiński podjął także decyzję m.in. o założeniu diecezjalnego wydawnictwa Biblos i rozgłośni diecezji tarnowskiej Radio Dobra Nowina – obecnie Radio RDN Małopolska. Funkcję dyrektora radia powierzył wtedy ks. Ryszardowi Piaseckiemu. – Powołał mnie na schodach parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wówczas mówił o duszpasterstwie rodzin i rozgłośni. Kiedy już było radio, otrzymywałem od niego wiele wsparcia. Jego spojrzenie, porady były bardzo cenne – wspomina ks. Piasecki.

Jak dodaje ks. Ryszard, abp Życiński był bardzo otwarty na drugiego człowieka. – Potrafił też łączyć płaszczyznę wiary, nauki i kultury. To bardzo ważna umiejętność w dzisiejszym świecie, aby umieć nawiązać dialog ze współczesnym światem – mówił duszpasterz.

Bp tarnowski Józef Życiński 14 czerwca 1997 roku został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Lubelskim. Posługę tę objął 29 czerwca 1997 roku w Archikatedrze Lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pełnił również urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Do tematu będziemy wracać. W sobotę wspomnienia dyrektorów radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz – ks. Jacka Miszczaka i ks. Rafała Słomby.

 

 

Posłuchaj:
Ks. prof. Michał Heller
Ks. prof. Michał Heller
Ks. Ryszard Piasecki
Ks. Ryszard Piasecki
RDN _, fot. gosc.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN