‘Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś’. Już w sobotę obchody ŚDM

19.11.2021

Młodzi z całej diecezji będą się wspólnie modlić i integrować. Decyzją papieża Franciszka obchody Światowego Dnia Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywać się będą w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a nie, jak dotychczas, w Niedzielę Palmową.

Aleksandra Małochleb z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej tak tłumaczy tę zmianę:

– Ta zmiana wynika z decyzji papieża Franciszka, który w zeszłym roku właśnie na Święto Chrystusa Króla postanowił przenieść to spotkanie, żebyśmy się skupili właśnie bardziej wokół Chrystusa jako fundamentu naszej wspólnoty. Święto Chrystusa Króla już jest świętem młodzieży- Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Liturgicznej Służby Ołtarza, więc może, między innymi, tutaj leży powód.

Młodzi z diecezji tarnowskiej świętować będą już w sobotę, 20 listopada podczas Synaju.

Będzie on przebiegać pod hasłem; ‘Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży wskazuje, że hasło to zyskuje szczególny wymiar w dzisiejszych czasach.

– Chcemy pokazać młodym wartość wspólnoty. Tę wspólnotę Pan Bóg chce z nami budować niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu, co się wydarzyło. Wydaje mi się, że młodzi w czasie pandemii czują się zagubieni, może gdzieś upadli. Chcemy im pokazać, że mimo tego, że czasem upadniemy, że się pogubimy, Pan Bóg nas, którzy upadliśmy, pogubiliśmy się, chce wezwać. Nie porzuca nas, nie pozostawia, ale nie dość, że skupia się na nas i chce, żebyśmy się podnieśli, to jeszcze On chce nas posłać jako świadków.

Sobotnie spotkanie będzie się składało z dwóch części. Pierwsza będzie się odbywać online za pomocą platformy cyfrowej. Młodzi zgromadzeni w okręgach połączą się z tarnowskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie o godz. 19 słowo do młodzieży wygłosi bp Andrzej Jeż. Potem nastąpi prezentacja poszczególnych okręgów i krótki film przygotowany przez SYNAJ.tv o Światowych Dniach Młodzieży.

Dalsza część spotkania odbędzie się już w poszczególnych okręgach. Będzie się ona składać z konferencji, adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi, Komunii św. i Apelu Jasnogórskiego. Po modlitwie młodzież będzie miała okazję do świętowania w salkach.

Spotkania okręgowe odbędą się w Bochni, Brzesku, Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Dębicy, Szymbarku, Limanowej, Zasowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN