Zakończyły się diecezjalne konsultacje synodu biskupów

23.06.2022

Na idei synodalności i jej wprowadzaniu w praktyce skupia się diecezjalna synteza konsultacji synodu biskupów.

Jak podkreśla sekretarz V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ks. Piotr Cebula, synteza powstała w oparciu o trwające prace synodu diecezjalnego i zawiera doświadczenie z tych lat.

– Wytyczne, które otrzymaliśmy z Watykanu, dotyczące synodu powszechnego, były realizowane od samego początku. To znaczy w V Synodzie była realizowana tzw. idea synodalności, czyli współpracy, wspólnego działania, słuchania, co Duch Święty mówi do nas, do Kościoła lokalnego i też, oczywiście, słuchania siebie nawzajem. Jeżeli chodzi o synod powszechny, ta synteza jest niczym innym, jak odpowiedzią na 10 pytań watykańskich, które otrzymała każda diecezja. Ale w naszej diecezji te odpowiedzi są też odpowiedziami z całego okresu synodowania, a więc można powiedzieć, że ta synteza jest o wiele bogatsza, głębsza.

Dokument zostanie przesłany do sekretariatu Episkopatu Polski, podobnie, jak inne syntezy diecezjalne, z których powstanie ogólnopolskie podsumowanie.

Prace synodu diecezjalnego trwają nadal, przygotowywane są dokumenty, które stanowić mają podstawę do wyznaczenia nowych kierunków działań duszpasterskich, funkcjonowania diecezji.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN