Zalasowa stawia na św. Ritę

08.03.2018

Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pokazuje, że warto poznać tę postać. Uczniowie przygotowali ponad sto prac na konkurs plastyczny o św. Ricie, patronce spraw trudnych i beznadziejnych. Teraz pracują nad prezentacją multimedialną, którą pokażą podczas uroczystego wernisażu.

Uczniowie Izabela Golec i Antoni Wolski zachęcają, żeby przyjść na spotkanie i obejrzeć między innymi to co sami przygotowali. – Będzie to duże wydarzenie, jeżeli ktoś nie zna świętej Rity to na pewno będzie się mógł dużo dowiedzieć. Jest patronką spraw beznadziejnych, ponieważ jej życie nie było usłane różami. Jest jednak często przestawiana właśnie z różą. Na pewno każdy z nas znajdzie w swoim życiu coś, co może powierzyć świętej Ricie. Każdy znajdzie jakąś sprawę, w której ona może pomóc – mówi uczennica Izabela Golec. – To osoba, która przeżyła w swoim życiu dużo, a teraz pomaga innym. Są też organizowane wyjazdy do Nowego Sącza z księdzem proboszczem i tam jeździmy do świętej Rity – dodaje Antoni Wolski ze szkoły w Zalasowej.

Konkurs spotkał się z niesamowitym odzewem ze strony uczniów – mówi Leszek Sutkowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej. – Prace tak nas zachwyciły, że postanowiliśmy z panem Markiem Surmaczem, nauczycielem plastyki, zorganizować wernisaż i pokazać je szerszej publiczności. Głównie w tym konkursie uczestniczyli uczniowie klas starszych – od klasy IV szkoły podstawowej do III gimnazjum – dodaje dyrektor.

Na pomysł, aby młodych zainteresować św. Ritą, wpadł ks. Stanisław Kurczab, proboszcz parafii w Zalasowej. Wcześniej był wikariuszem parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. – Myślę, że to święta na dzisiejsze czasy – mówi ks. Stanisław Kurczab. – U młodych ludzi, jeśli tak szczerze się z nimi porozmawia, popatrzy na ich życie, to takich trudnych spraw też nie brakuje. Myślę, że dobrą rzeczą byłoby, żeby wiedzieli, że mają taką świętą, że może też być ich patronką i pomagać rozwiązywać te sprawy czasem trudne, albo w ich mniemaniu beznadziejne – dodaje.

Część uczniów o św. Ricie usłyszała po raz pierwszy, gdy przygotowywała się do konkursu. Wielu przyznaje, że będzie do niej kierować swoje problemy.

A wernisaż prac o św. Ricie połączony z prezentacją i podsumowaniem konkursu plastycznego odbędzie się w środę – 14 marca. Rozpoczęcie o godzinie 18.00 w Pałacu pod Dębami w Zalasowej. Podczas spotkania będą wręczone też legitymacje członkowskie Szkolnego Koła Caritas.

Posłuchaj:
Uczniowie
Leszek Sutkowski
Ks. Stanisław Kurczab
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN