Zbliża się Dzień Dziecka Utraconego – coraz więcej obchodów w regionie

13.10.2021

Będą pochówki, modlitwa, okazja do zadumy, zapalając znicz. W regionie przybywa miejsc, gdzie odbędą się obchody Dnia Dziecka Utraconego. W kalendarzu przypada on 15 października. To czas szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

W Miejscu Pamięci Dzieci Utraconych na tarnowskim cmentarzu w Mościcach zostało dotychczas pochowanych ponad pół tysiąca dzieci. W piątek odbędzie się kolejny pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w szpitalach.

– To ważne miejsce dla rodziców po stracie dziecka – mówi prezes Fundacji Opes 139 Joanna Sadowska.

– Miejsce żyje, jest coraz piękniejsze, przybywa dzieci, jest coraz więcej pamiątkowych tabliczek. To tutaj rodzice mogą przyjść i się pomodlić, zapalić znicze Są też spokojni, że ich dziecko ma jakieś swoje miejsce na ziemi – podkreśla.

W tym miejscu wiele osób mogło także symbolicznie pożegnać się ze swoim dzieckiem. Podczas pochówku do grobowca składane są kartki z imionami dzieci.

– W ubiegłych latach byli na tych uroczystościach rodzice, którzy stracili dziecko dużo wcześniej. Nie mieli możliwości pochowania swojego dziecka, a nawet nie nadali mu imienia. Wspólna Msza św. obecność na cmentarzu pozwoliła im zamknąć etap żałoby, nadać imię dziecku – dodaje Joanna Sadowska.

W piątek o 15.00 w kościele w Tarnowie-Mościcach zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Artur Ważny.

Imiona dzieci będzie można napisać na kartkach, przed Mszą św.

Po Mszy św. uroczystości odbędą się na cmentarzu przy ul. Czarna Droga. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza, skąd przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się także w innych miejscowościach.

W Nowym Sączu w piątek o 14.00 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Gołąbkowickim. Będzie także modlitwa przy grobie Dziecka Utraconego.

W Mielcu w piątek będzie pochówek dzieci martwo urodzonych. O godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza Św. w kościele parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji rodziców, którzy stracili dziecko. O 12:00 uroczystości odbędą na cmentarzu komunalnym.

Uroczystości będą także w piątek w Bochni. O 17.00 na cmentarzu św. Rozalii zaplanowano modlitwę przy Pomniku Dziecka Utraconego, a o 17.30 nabożeństwo różańcowe i Mszę św. w kościele św. Pawła Apostoła.

W sobotę w Tuchowie odbędzie się uroczystość pogrzebowa zmarłych dzieci przed urodzeniem. W kaplicy cmentarnej o godz. 15.00 będzie Eucharystia, a po niej pochówek w zbiorowym grobowcu przy pomniku Dziecka Utraconego.

W Dębicy, Msza w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka będzie odprawiona w niedzielę, 17 października o godz. 13.00 w kościele Miłosierdzia Bożego. Po Mszy na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej nastąpi poświęcenie pomnika Dzieci Utraconych a następnie uroczysty pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w szpitalu.

Posłuchaj:
Joanna Sadowska
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN